Pracownicze urlopy związane z rodzicielstwem - nowe uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy

5% taniej
Promocyjna cena 5% taniej
 • 84,55 zł z VAT
  Cena katalogowa: 89,00 zł z VAT
  5% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy od 8,98 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 15:00 wysyłamy tego samego dnia!

Opis produktu:

Książka stanowi kompleksowy poradnik w zakresie udzielania i korzystania ze wszystkich urlopów dotyczących rodzicielstwa oraz zasad ustalania i wypłaty zasiłków z tym związanych. Całości dopełnia bogaty zbiór pomocnych w praktyce przykładów i wzorów pism, a także tematycznie dobrane orzecznictwo sądowe i akty prawne. Pracownicze... więcej ›

Polecane z tym produktem
Więcej o książce

Książka stanowi kompleksowy poradnik w zakresie udzielania i korzystania ze wszystkich urlopów dotyczących rodzicielstwa oraz zasad ustalania i wypłaty zasiłków z tym związanych.

Całości dopełnia bogaty zbiór pomocnych w praktyce przykładów i wzorów pism, a także tematycznie dobrane orzecznictwo sądowe i akty prawne.

Pracownicze urlopy związane z rodzicielstwem – nowe uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy

 • nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego,
 • roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka,
 • nowe zasady przyznawania zasiłków macierzyńskich,
 • nowe uprawnienia pracownika ojca.

Od 17.6.2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem pracownika.

Rozszerzono pakiet uprawnień rodzicielskich – zarówno dla matki, jak i dla pracownika ojca wychowującego dziecko. Zmiany polegają przede wszystkim na wprowadzeniu zupełnie nowej instytucji, jaką jest tzw. urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Zmieniono także m.in. przepisy dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego i odpowiednio dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W efekcie długość płatnych urlopów związanych z urodzeniem (przysposobieniem albo przyjęciem na wychowanie) dziecka będzie wynosić 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci.

Od 1.10.2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego.

Wprowadzone zmiany są konsekwencją konieczności dostosowania prawa polskiego do wymogów unijnych. W efekcie urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy, umożliwiono jego podział na 5 części, a ponadto wydłużono czas, w którym rodzice mogą wspólnie korzystać z tego świadczenia – z 3 do 4 miesięcy. W opracowaniu szczegółowo omówiono najnowszą – z 26.7.2013 r. – nowelizację Kodeksu pracy.

Szczegóły

Seria: Biblioteka Monitora Prawa Pracy
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-255-5699-0
Liczba stron: 282
Waga: 357 g

Pliki do pobrania