Prawne uwarunkowania konkurencji na rynku gazu

 • Seria: Inne
 • Rok: 2015
15% taniej
Promocyjna cena 15% taniej
 • 109,65 zł z VAT
  Cena katalogowa: 129,00 zł z VAT
  15% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy 0 zł!

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.

Dokonujące się pod wpływem upowszechniania technologii LNG oraz rozwoju wydobycia gazu łupkowego przeobrażenia podażowej strony rynku gazu usuwać będą najpoważniejszą obecnie barierę, która blokuje rozwój liberalizacji rynków gazu w krajach uzależnionych od importu tego... więcej ›

Opis książki

Dokonujące się pod wpływem upowszechniania technologii LNG oraz rozwoju wydobycia gazu łupkowego przeobrażenia podażowej strony rynku gazu usuwać będą najpoważniejszą obecnie barierę, która blokuje rozwój liberalizacji rynków gazu w krajach uzależnionych od importu tego paliwa. W tej sytuacji szybki postęp liberalizacji i skala wynikających stąd korzyści dla gospodarki i gospodarstw domowych zależeć będzie coraz bardziej od czynnika instytucjonalnego, w tym przede wszystkim od jakości krajowej infrastruktury prawno-regulacyjnej oraz determinacji i kompetencji władz regulacyjnych.

W tym kontekście widzieć należy znaczenie tej publikacji. W prezentowanych tu opracowaniach, autorstwa także znanych autorytetów akademickich i praktyków w zakresie prawa energetycznego czy obrotu giełdowego, podejmowane są - w sposób analityczny, i w powiązaniu z wymaganiami Trzeciego Pakietu Liberalizacyjnego - kluczowe kwestie, których rozwiązanie warunkować będzie tempo rozwoju konkurencji na polskim rynku gazu. Są nimi: status organów regulacyjnych, mechanizmy oraz instrumenty prokonkurencyjne (dostęp do infrastruktury sieciowej i magazynowej, giełda energii, kontrakty typu "bierz bądź płać", obligo gazowe, unbundling, zapasy obowiązkowe), czy wreszcie stan prawny oraz znaczenie budowanego obecnie terminalu LNG.

Autorzy nie unikają krytycznych ocen istniejących obecnie u nas regulacji prawnych i formułowania rekomendacji co do pożądanego kierunek ich modyfikacji. Chociaż książka ta zaadresowana jest głownie do środowisk prawniczych, legislatorów oraz przedstawicieli sektora administracji rządowej to ma ona również poważne walory dla ekonomistów interesujących się problematyką rynkowych przekształceń sieciowych sektorów energetycznych.

Dostarcza ona bowiem nie tylko aktualnej wiedzy o krytycznych dla powodzenia rynkowej ewolucji polskiego sektora gazu uwarunkowaniach prawno-regulacyjnych, ale także pokazuje, jak istotne znaczenie dla rzeczywistej liberalizacji sektora ma przełożenie słusznych w założeniu rozwiązań prorynkowych na szczegółowe przepisy prawa i procedury regulacyjne.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Inne
 • Rok wydania: 2015
 • Liczba stron: 230
 • Waga: 420 g
 • ISBN: 978-83-255-6723-1
 • EAN: 9788325567231
 • Kod serwisu: 00569300

Tagi