Witold Czachórski. Wybór prac

10% taniej
Promocyjna cena 10% taniej
 • 179,10 zł z VAT
  Cena katalogowa: 199,00 zł z VAT
  10% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy od 8,98 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

Wstęp i opracowanie: prof. Jan Błeszyński

Prace wybitnego polskiego cywilisty prof. Witolda Czachórskiego zachowują do dziś swą aktualność dzięki jego wnikliwym badaniom, ukazywaniu genezy instytucji i stosowaniu metody prawnoporównawczej, a także umiejętności rozpoznania funkcji społecznej, jakim służyć miały... więcej ›

Więcej o książce

Prace wybitnego polskiego cywilisty prof. Witolda Czachórskiego zachowują do dziś swą aktualność dzięki jego wnikliwym badaniom, ukazywaniu genezy instytucji i stosowaniu metody prawnoporównawczej, a także umiejętności rozpoznania funkcji społecznej, jakim służyć miały instytucje praw cywilnego. Prezentowany wybór obejmuje monografie, podręczniki, studia i artykuły.

Tematyka publikacji Profesora dotyczyła podstawowych zagadnień cywilistycznych z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia, z różnych działów prawa cywilnego, a więc części ogólnej (domniemań prawnych, prawa rzeczowego, np. problematyki posiadania), prawa rodzinnego (w szczególności roszczeń alimentacyjnych, ustroju majątkowego małżonków, sytuacji dzieci pozamałżeńskich, a także znaczenia rozwoju nauk medycznych i biologicznych dla prawa rodzinnego). Na pierwszym planie w jego zainteresowaniach plasowała się problematyka zobowiązań, w tym odpowiedzialności cywilnej i zbiegu odpowiedzialności ex delicto i ex contractu.

Znaczna część publikacji ma charakter studiów komparatystycznych w ramach poszczególnych zagadnień prawa cywilnego. Wiele opracowań, także publikowanych w języku francuskim, zawiera rozważania stanowiące porównania zarówno genezy, jak i ujęć prawa polskiego w relacji do najważniejszych europejskich porządków prawnych. Jego publikacje prawnoporównawcze stanowiły nie tylko prezentację stanu polskiej doktryny i legislacji na użytek zewnętrzny. Były ważnym głosem pokazującym związki polskiej doktryny z doktryną europejską oraz ukazywały nasze rozwiązania na szerszym tle, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów obrotu, poprawnej legislacji oraz potrzeb społecznych. Skutkiem wtórnym tych publikacji było ich oddziaływanie na rodzimą doktrynę oraz w dalszej kolejności, na tendencje legislacyjne.

Wydawnictwo C.H.Beck pragnie podziękować Wydawcom oryginalnych tekstów opublikowanych w niniejszej pozycji i ich następcom prawnym, w szczególności:

Wydawnictwu Wolters Kluwer S.A. i wielu innym – wskazanym w przypisach do każdego publikowanego tekstu.

Publikacja jest współfinansowana przez Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL z siedzibą w Kielcach – organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi do utworów naukowych.

Szczegóły

Seria: Księgi pamiątkowe
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-255-7697-4
Liczba stron: 880
Waga: 1566 g

Pliki do pobrania