Wspólnota mieszkaniowa. Praktyczny poradnik dla zarządów i zarządców

20% taniej
Promocyjna cena 20% taniej
 • 103,20 zł z VAT
  Cena katalogowa: 129,00 zł z VAT
  20% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy od 8,98 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

Poradnik, który pomoże prawidłowo i zgodnie z prawem zarządzać nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych Poradnik przedstawia główne zagadnienia prawne związane z zarządzaniem nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych. Publikacja przybliża najważniejsze regulacje prawne w omawianym zakresie oraz w przystępny sposób omawia najważniejsze... więcej ›

 • Polecane z tym produktem
Polecane z tym produktem
Więcej o książce

Poradnik, który pomoże prawidłowo i zgodnie z prawem zarządzać nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych

Poradnik przedstawia główne zagadnienia prawne związane z zarządzaniem nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych. Publikacja przybliża najważniejsze regulacje prawne w omawianym zakresie oraz w przystępny sposób omawia najważniejsze aspekty praktyczne, z którymi na co dzień spotykają się zarządcy, członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych czy prawnicy obsługujący wspólnoty mieszkaniowe, zarówno w bieżącej obsłudze, jak i w toku postępowań sądowych. 

Książka uwzględnia najnowszą zmianę ustawy o własności lokali, obowiązującą od 29.8.2015 r. (wynikającą z ustawy z 12.6.2015 r., Dz.U. z 2015 r. poz. 1168), która upraszcza metody  głosowania nad uchwałami właścicieli lokali stanowiących przedmiot współwłasności w częściach ułamkowych, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. W praktyce zagadnienie to dotyczy najczęściej wielostanowiskowych lokali garażowych w nowych budynkach wielomieszkaniowych, choć zastosowanie ma w przypadku każdego lokalu objętego współwłasnością w częściach ułamkowych.

Poradnik przystępnie wyjaśnia definicje i przybliża interpretacje pojęć, takich jak zarząd i zarządca, zarządca przymusowy i administrator, zebranie właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, prowadzenie księgowości we wspólnocie mieszkaniowej. Omawia także  zagadnienia podejmowania i zaskarżania uchwał właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, z uwzględnieniem trybu przewidzianego w ustawie o własności lokali oraz powództwa z Kodeksu postępowania cywilnego. Przybliża również konstrukcję i najczęściej spotykane problemy w postępowaniach sądowych z udziałem wspólnot mieszkaniowych, takich jak postępowania o:

 • zapłatę zaliczek,
 • uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał,
 • ustanowienie zarządcy przymusowego,
 • zarządzenie przymusowej sprzedaży lokalu,
 • zapłatę odszkodowania z tytułu wad fizycznych nieruchomości wspólnej.

Książka zawiera liczne wskazówki praktyczne, z odwołaniami do orzeczeń sądowych, przykłady z bieżącego zarządzania nieruchomościami oraz wzory dokumentów – uchwał, pozwów czy wniosków.

Dzięki tej książce Czytelnik dowie się:

 • Jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o własności lokali w dniu 29 sierpnia 2015 r., ze szczególnym uwzględnieniem zmian dotyczących głosowania nad uchwałami przez współwłaścicieli w częściach ułamkowych – garaże wielostanowiskowe?
 • Co to jest zarząd, zarządca, zarządca przymusowy, administrator we wspólnocie mieszkaniowej oraz jak się powołuje, zmienia i odwołuje te podmioty, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznych oraz wskazówek, jakich najczęściej popełnianych błędów unikać i w jaki sposób to robić?
 • Jakie wymogi powinna spełniać uchwała właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej i kiedy oraz na jakiej podstawie i w jaki sposób można ją wyeliminować z obrotu cywilnoprawnego, ze szczególnym rozróżnieniem trybu zaskarżania uchwał przewidzianego w ustawie o własności lokali oraz trybu ustalania, że uchwała jest nieistniejąca lub bezwzględnie nieważna przewidzianego w Kodeksie postępowania cywilnego?
 • Jak zwoływać i przeprowadzać zebrania wspólnoty mieszkaniowej?
 • Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów w toku postępowań sądowych z udziałem wspólnot mieszkaniowych, które to postępowania dotyczą – zapłaty zaległych zaliczek, zapłaty odszkodowania z tytułu wad fizycznych w częściach wspólnych nieruchomości, uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieistnienia lub bezwzględnej nieważności, ustawienia zarządcy przymusowego, zarządzenia przymusowej sprzedaży lokalu?
 • Jak prawidłowo prowadzić księgowość wspólnoty mieszkaniowej?

Książka pomoże rozwiązać problemy, takie jak:

 • dostosowanie dotychczas stosowanych metod głosowania nad uchwałami właścicieli lokali do aktualnych regulacji prawnych,
 • sprawdzenie, czy zarząd lub zarządca we wspólnocie mieszkaniowej został prawidłowo powołany lub odwołany, a w przypadku stwierdzenia błędu – wskazanie, jak naprawić sytuację,
 • sprawdzenie, czy we wspólnocie mieszkaniowej istnieje możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z zakresu wad fizycznych części wspólnej nieruchomości wobec sprzedawcy/dewelopera oraz przygotowanie się do tej procedury,
 • praktyczna weryfikacja sposobu działania wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniach sądowych.

Ponadto Czytelnik będzie mógł skonfrontować wzory dokumentów funkcjonujących we wspólnocie mieszkaniowej z przedawnionymi w publikacji oraz poszerzyć wiedzę praktyczną poprzez zapoznanie się ze źródłami przyjętych interpretacji wynikających z orzeczeń sądowych.

Szczegóły

Seria: Sektor publiczny
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-255-8007-0
Liczba stron: 210
Oprawa: Miękka
Waga: 250 g

Pliki do pobrania