Monitor Prawniczy Nr 2/2016

5% taniej
Promocyjna cena 5% taniej
 • 61,75 zł z VAT
  Cena katalogowa: 65,00 zł z VAT
  5% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy od 8,98 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 15:00 wysyłamy tego samego dnia!

Opis produktu:

W numerze 2/2016 "Monitora Prawniczego" polecamy m.in.: "Oddłużenie upadłego konsumenta a brak zgłoszeń wierzytelności w postępowaniu upadłościowym", SSO dr hab. Anna Hrycaj. W dniu 31.12.2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie dotyczącym tzw. upadłości konsumenckiej... więcej ›

Więcej o czasopiśmie

W numerze 2/2016 "Monitora Prawniczego" polecamy m.in.:

 • "Oddłużenie upadłego konsumenta a brak zgłoszeń wierzytelności w postępowaniu upadłościowym", SSO dr hab. Anna Hrycaj. W dniu 31.12.2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie dotyczącym tzw. upadłości konsumenckiej zasadniczo zmieniająca sytuację prawną niewypłacalnych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zmiana stanu prawnego spowodowała istotny wzrost zarówno liczby wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jak i prowadzonych postępowań upadłościowych. Zwiększona liczba spraw spowodowała ujawnienie się wielu problemów, które wiążą się ze stosowaniem znowelizowanych przepisów. Jednym z takich problemów jest sytuacja, w której w postępowaniu upadłościowym prowadzonym wobec konsumenta żaden wierzyciel nie dokonał zgłoszenia wierzytelności. Pojawia się wówczas pytanie, jak dalej powinno przebiegać takie postępowanie upadłościowe, a w szczególności czy powinno zostać umorzone, czy też może być kontynuowane, a w przypadku przyjęcia, że może być kontynuowane czy w postępowaniu takim należy sporządzić listę wierzytelności czy też ten etap – z uwagi na brak zgłoszeń – powinien zostać pominięty. Zagadnienie to zostało poruszone w artykule "Postępowanie upadłościowe bez udziału wierzycieli" Jacka Werengowskiego. Niniejszy artykuł stanowi polemikę z niektórymi tezami postawionymi przez Autora.
 • "Nowelizacja przepisów o formie czynności prawnych", Artur Krzysztof Kruszewski. Kodeks cywilny jest ustawą obowiązującą już od dość dawna, gdyż został uchwalony w latach 60-tych XX w. Podlegał on wielu nowelizacjom, m.in. zmieniano przepisy dotyczący formy czynności prawnych, jednak trudno byłoby nie zauważyć, że normy te nie odpowiadają wymogom współczesności, z uwagi na powszechną informatyzację i cyfryzację życia, dlatego zasadne jest prześledzenie norm, które w zamyśle ustawodawcy mają doprowadzić do dostosowania stanu prawnego do potrzeb i przemian życia w ostatnich latach, a tym samym zliberalizowania przepisów dotyczących formy czynności prawnych. Normami tymi są przepisy ustawy z 10.7.2015 r., która wprowadza do przepisów obowiązujących w Polsce formę dokumentową dokonywania czynności prawnych, a także zmienia regulacje dotyczące formy elektronicznej. Należy zauważyć, że zmiany te niewątpliwie były od dłuższego czasu oczekiwane, choćby z uwagi na przemiany w pozostałych gałęziach prawa, jednak konieczne jest rozważenie, czy korelują one z innymi normami, a ponadto, czy rzeczywiście realizują cele nowelizacji, o których wspomniano wyżej. Zmiany te mają charakter ewolucyjny, jednak warto zwrócić uwagę na pojawienie się w polskim porządku prawnym formy dokumentowej dokonywania czynności prawnych. Niestety z technicznego punktu widzenia nowelizacji można wytknąć szereg błędów, z których najważniejsze to brak spójności między zmianami wprowadzanymi do KC a tymi przewidzianymi dla KPC, a także niedawno uchwalonymi zmianami w KSH, co stawia pod znakiem zapytania prawidłowość ich funkcjonowania.

Szczegóły

Seria: Monitor Prawniczy
Rok wydania: 2016
ISBN: 977123065016702
ISSN: 1230-6509
Oprawa: Miękka
Waga: 156 g

Pliki do pobrania

Tagi