Monitor Prawniczy Nr 21/2016

5% taniej
Promocyjna cena 5% taniej
 • 61,75 zł z VAT
  Cena katalogowa: 65,00 zł z VAT
  5% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy od 8,98 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 15:00 wysyłamy tego samego dnia!

Opis produktu:

W numerze 21/2016 "Monitora Prawniczego" polecamy m.in.: "Skarga na czynność komornika sądowego po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dokonanej ustawą z 10.7.2015 r.", dr Łukasz Zamojski. Ustawą z 10.7.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych... więcej ›

Więcej o czasopiśmie

W numerze 21/2016 "Monitora Prawniczego" polecamy m.in.:

 • "Skarga na czynność komornika sądowego po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dokonanej ustawą z 10.7.2015 r.", dr Łukasz Zamojski. Ustawą z 10.7.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, szeroko znowelizowano przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, w tym w szczególności regulacje dotyczące postępowania egzekucyjnego i klauzulowego. Zamysłem ustawodawcy było odciążenie sądów i sędziów poprzez przekazanie części ich dotychczasowych kompetencji referendarzom sądowym oraz komornikom. Wśród istotnych zmian niepoślednie miejsce zajmują nowe rozwiązania przyjęte w zakresie skargi na czynność komornika sądowego. Problematyka omawiana na łamach niniejszego artykułu skupia się głównie wokół zmian wprowadzanych w instytucji skargi na czynności komornika, zasadniczo pomijając inne zagadnienia dotyczące skargi, omawiane już wcześniej szeroko w doktrynie i orzecznictwie.
 • "Podział spółki przez wydzielenie – problematyka odpowiedzialności za zobowiązania", Marzena Kidacka. W artykule omówione zostało zagadnienie zasad odpowiedzialności za zobowiązania w przypadku podziału spółki ze szczególnym uwzględnieniem podziału przez wydzielenie. Autorka porusza kwestię odpowiedzialności spółek przejmujących lub spółek nowo zawiązanych za zobowiązania przypisane im w planie podziału, w tym: konstrukcję odpowiedzialności za zobowiązania spółek przejmujących i spółek nowo zawiązanych, zastosowanie zasad odpowiedzialności z art. 546 KSH do podziału przez wydzielenie oraz odpowiedzialność spółek przejmujących i nowo zawiązanych a odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa. Autorka dokonuje również analizy kwestii odpowiedzialności spółek przejmujących lub spółek nowo zawiązanych za zobowiązania nieprzypisane im w planie podziału.
 • "Granice efektywności prawa do korzystania z pomocy obrońcy w kontekście ostatnich nowelizacji KPK", dr Marek Smarzewski. W artykule przedstawiono rozważania w przedmiocie efektywności prawa oskarżonego do korzystania z pomocy obrońcy na tle ostatnich nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Szczególną uwagę zwrócono na instytucję obrońcy na żądanie uregulowaną w uchylonym art. 80a KPK i dające się w tym kontekście zaobserwować (w związku z wejściem w życie ustawy z 11.3.2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw) ograniczenie dostępu do pomocy prawnej świadczonej z urzędu, a stąd obniżenie standardu prawa do obrony w ujęciu formalnym.
 • "Przeszkody prawne w uzyskaniu ochrony na znaki niekonwencjonalne", Karolina Sztobryn. Celem zwrócenia uwagi odbiorców na towary i usługi, przedsiębiorcy poszukują różnorodnych form reklamy, a także nowych form oznaczania swoich produktów. Tradycyjne formy oznaczania produktów za pośrednictwem znaków słownych, graficznych i słowno-graficznych nie stanowią obecnie atrakcyjnego środka komunikacji wskazującego na pochodzenie towarów lub usług. Dlatego często przedsiębiorcy oznaczają swoje produkty za pomocą nietradycyjnych form, a więc np. poprzez zapach, smak, kształt lub dźwięk. Konsumenci coraz bardziej świadomi komunikatów do nich adresowanych, potrafią zaś z łatwością zidentyfikować pochodzenie zapachu perfum Chanel No. 5, wyprofilowanej butelki Coca-Cola oraz odróżnić smak napoju Coca-Cola od Pepsi-Cola. Możliwość prawnej ochrony znaków niekonwencjonalnych jest jednak ograniczona, a najczęstszym zarzutem stawianym przez urzędy patentowe wobec takich znaków jest brak spełnienia przesłanki graficznej przedstawialności oraz brak zdolności odróżniającej znaku. W niniejszym artykule przedstawiona zostanie charakterystyka znaków niekonwencjonalnych oraz podane zostaną analizie wymogi zdolności rejestrowej znaków w odniesieniu do znaków niekonwencjonalnych.

Szczegóły

Seria: Monitor Prawniczy
Rok wydania: 2016
ISBN: 977123065016744
ISSN: 1230-6509
Oprawa: Miękka
Waga: 156 g

Pliki do pobrania

Tagi