Monitor Prawa Pracy Nr 11/2017

20% taniej
Promocyjna cena 20% taniej
 • 52,00 zł z VAT
  Cena katalogowa: 65,00 zł z VAT
  20% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy od 8,98 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

Zgodnie z art. 10 § 1 KP, każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu. Uzupełnieniem tego przepisu jest art. 1011 KP, który stanowi w § 1, że w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec... więcej ›

Więcej o czasopiśmie

Zgodnie z art. 10 § 1 KP, każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu. Uzupełnieniem tego przepisu jest art. 1011 KP, który stanowi w § 1, że w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

Jak widać, przepisy te generalnie przyjmują domniemanie swobody prowadzenia działalności przez pracownika poza zakładem pracy, jeśli nie narusza to interesu pracodawcy. Oznacza to więc w powiązaniu z uchyleniem art. 101 KP, zgodnie z którym pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie mógł podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody zakładu pracy, jeżeli przepis szczególny nie stanowił inaczej, że pracodawca a priori nie powinien wiedzieć o tym, co robi pracownik w czasie wolnym. Tymczasem w ostatnim czasie ten, wydawałoby się, oczywisty pogląd zaczął być kontestowany w orzecznictwie, którego krytyczną analizę przeprowadził jeden z najwybitniejszych luminarzy polskiego prawa pracy prof. Jerzy Wratny w opracowaniu pt. Obowiązek informowania pracodawcy o zamiarze podjęcia dodatkowego zatrudnienia w świetle orzecznictwa SN, które jest tematem głównym bieżącego numeru.

Szczegóły

Seria: Monitor Prawa Pracy
Rok wydania: 2017
ISBN: 977173181617811
ISSN: 1731-8165
Liczba stron: 56
Oprawa: Miękka
Waga: 160 g

Pliki do pobrania

Tagi