Specustawa mieszkaniowa. Nowe zasady realizacji inwestycji

Promocyjna cena 15% taniej
 • 118,15 zł z VAT
  Cena katalogowa: 139,00 zł z VAT
  15% taniej
 • Koszt dostawy od 10,98 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawa mieszkaniowa) przyjęta przez Sejm 5.7.2018r. weszła w życie już 22.8.2018 r. Na jej podstawie przygotowaliśmy publikacje, która w sposób kompleksowy... więcej ›

Opis książki

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawa mieszkaniowa) przyjęta przez Sejm 5.7.2018r. weszła w życie już 22.8.2018 r. Na jej podstawie przygotowaliśmy publikacje, która w sposób kompleksowy opisuje poszczególne etapy realizacji inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących z uwzględnieniem ostatnich zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego oraz przepisów ustawy o rewitalizacji.

Celem publikacji jest przede wszystkim ujęcie powyższej problematyki z perspektywy praktycznej. Czytelnik uzyskuje kompleksową wiedzę, jak powinno zostać prawidłowo i skutecznie przeprowadzone postępowanie mające na celu:

 • podjęcie uchwały w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz towarzyszących,
 • wydanie decyzji administracyjnych, niezbędnych w procesie przygotowania inwestycji z uwzględnieniem modyfikacji trybów działania w sytuacji wykorzystywania specustawy mieszkaniowej lub ustawy o rewitalizacji.

W publikacji zostały przedstawione wszystkie etapy rozpatrzenia wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz towarzyszącej oraz uzyskania zgody budowlanej i innych decyzji administracyjnych (środowiskowych, zarządców dróg publicznych, służb konserwatorskich i zgód wodno prawnych) z uwzględnieniem ponaglenia oraz mediacji (nowych instytucji prawnych wprowadzonych nowelizacją KPA), a także etapu postępowania odwoławczego, jego specyfiki oraz skutków prawnych (pośrednich i bezpośrednich) wydania rozstrzygnięć przez każdy z organów.

Punktem wyjścia jest analiza porównawcza wszystkich możliwych trybów realizacji inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących przedstawiona w formie tabeli oraz zgeneralizowanych opisów poszczególnych schematów działania w zależności od wybranego trybu działania. Wiedzę tę mogą zastosować w praktyce urzędnicy organów administracji publicznej, prowadzących postępowania administracyjne, czy uczestniczących w procesie przygotowania uchwał w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, ale również przez szeroki krąg podmiotów realizujących inwestycje mieszkaniowe w celu wdrożenia najbardziej racjonalnego trybu postępowania.

Książka odpowiada na m.in. następujące pytania:

 1. Kto może skutecznie wnioskować o realizację inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących?
 2. Jakie są przesłanki zaliczenia przedsięwzięcia do grupy inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących?
 3. Jakie są obligatoryjne a jakie fakultatywne etapy postępowań administracyjnych poprzedzających realizację inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących z uwzględnieniem nowelizacji KPA (ponaglenie, mediacja, posiedzenie w trybie współdziałania)?
 4. Jakie są terminy procesowe w toku postępowań administracyjnych oraz jakie są konsekwencje nie dotrzymania tych terminów?
 5. W jakich okolicznościach należy a w jakich niewskazane jest kierowanie sprawy do mediacji?
 6. W jakich sposób strony mogą skutecznie zrzec się prawa do wniesienia odwołania?
 7. Decyzja administracyjna ostateczna i prawomocna. Różnice i przesłanki.
 8. Jakie są przesłanki do zastosowania trybów specjalnych ze specustawy mieszkaniowej lub ustawy o rewitalizacji?
 9. Jakie są obligatoryjne a jakie fakultatywne etapy postępowań poprzedzających realizację inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących na bazie przepisów specjalnych (specustawy mieszkaniowej oraz ustawy o rewitalizacji)?

Istotnym atutem publikacji jest ujęcie praktyczne wszystkich etapów procedury prowadzącej do realizacji inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących z uwzględnieniem ostatniej, nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisów szczególnych specustawy mieszkaniowej oraz ustawy o rewitalizacji. Zaletą publikacji jest możliwość korzystania z jej poszczególnych części w zależności od wybranego trybu działania. Sprawne i skuteczne prowadzenie procedur administracyjnych, a w szczególności związanych z inwestowaniem, jest ciągle pożądane nie tylko z punktu widzenia potencjalnych inwestorów, ale również z powodu determinacji Rządu w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz możliwości usprawnienia absorpcji funduszy zewnętrznych.

Książka ta doskonały poradnik jak sprawnie przeprowadzić postępowanie w celu uniknięcia konsekwencji w postaci ponagleń oraz kar pieniężnych za nieuzasadnioną zwłokę postępowania. Ze względu na mnogość procesów realizacji inwestycji, które mają do wyboru obecnie potencjalni inwestorzy, a który niebawem poszerzy się o procedurę specjalną na bazie specustawy mieszkaniowej, szczególnie cenna będzie analiza porównawcza, która ułatwi podjęcie decyzji jaką ścieżkę postępowania wybrać w celu sprawnego wybudowania mieszkań wraz z inwestycjami towarzyszącymi.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Sektor publiczny w praktyce
 • Rok wydania: 2018
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 200
 • Wymiary: 165x238 mm
 • Waga: 300 g
 • ISBN: 978-83-815-8103-5
 • EAN: 9788381581035
 • Kod serwisu: 00769100

Kategorie