Ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Komentarz

Promocyjna cena 15% taniej
 • 126,65 zł z VAT
  Cena katalogowa: 149,00 zł z VAT
  15% taniej
 • Koszt dostawy od 8,95 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

Ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tzw. ustawa o informatyzacji) stanowi podstawowy akt prawny regulujący elektronizację szeroko rozumianej administracji. Nie tylko określa ona siatkę pojęciową – używaną w innych przepisach – ale... więcej ›

Opis książki

Ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tzw. ustawa o informatyzacji) stanowi podstawowy akt prawny regulujący elektronizację szeroko rozumianej administracji. Nie tylko określa ona siatkę pojęciową – używaną w innych przepisach – ale również obowiązki w zakresie umożliwienia komunikacji elektronicznej, czy udostępniania usług administracyjnych, a także zasady i warunki tworzenia i prowadzenia elektronicznych rejestrów i systemów teleinformatycznych. Wielokrotne nowelizacje, związane chociażby z implementacją do polskiego porządku prawnego rozporządzenia eIDAS, sprawiły, że ustawa w swoim obecnym brzmieniu jest mało czytelna. 

Celem publikacji jest poszerzenie wiedzy nt. informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne. W szczególności poznanie zasad związanych z doręczaniem i odbieraniem dokumentów w postaci elektronicznej a także zmniejszenie obaw i barier przed nawiązywaniem elektronicznej komunikacji z podmiotami publicznymi oraz klientami administracji publicznej.

Jednak kluczową ideą powstania tego komentarza była potrzeba zrozumienie kierunków rozwoju e-administracji, którą obecnie bardzo intensywnie obserwujemy.

Tylko dzięki tej publikacji i praktycznym wyjaśnieniom, Czytelnicy dowiedzą się jakie są obowiązki prawne związanych z obsługą elektronicznych interesantów z uwzględnieniem zmian w KPA, Ordynacji podatkowej, ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i licznymi aktami wykonawczymi do ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. 

Publikacja skierowana jest przede wszystkim do osób odpowiedzialnych w podmiotach publicznych za realizację obowiązków z zakresu informatyzacji. Dotyczy to zarówno osób pełniących funkcje kierownicze – którym publikacja ta wskaże niezbędne do podjęcia działania, jak i informatyków – którym pozwoli poznać ramy prawne realizowanych przez nich na co dzień zadań. Przypomnieć w tym miejscu należy, że podmiotem publicznym w rozumieniu ustawy są nie tylko organy administracji publicznej, ale także m.in. jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, fundusze celowe, a nawet uczelnie i niektóre inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego, zaś nałożone obowiązki są bardzo szerokie – począwszy od udostępnienia elektronicznej skrzynki podawczej, poprzez tworzenie wzorów dokumentów elektronicznych umieszczanych na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, po spełnianie określonych wymogów przez używane przez dany podmiot systemy teleinformatyczne i prowadzone rejestry publiczne.

Książka może być użyteczna również dla podmiotów komercyjnych pragnących uczestniczyć w procesie elektronizacji administracji – czy to poprzez udostępnianie własnych rozwiązań w zakresie identyfikacji użytkowników, czy to tworzenie elementów systemów teleinformatycznych na potrzeby podmiotów publicznych.

Odbiorcą książki mogą być wreszcie wszyscy chcący korzystać z elektronicznej administracji – a zatem każdy z nas. Publikacja ukazuje bowiem uprawnienia obywatela w kontaktach z e-administracją.

Najważniejsze zalety prezentowanej książki, dzięki którym szybciej wykonają Państwo swoje obowiązki i rozwiążą problemy z interpretacją przepisów prawa to:

 • omówienie każdego artykułu z uwzględnieniem praktyki,
 • dokładne i przejrzyste prezentowanie poszczególnych zagadnień,
 • wyróżnienie w treści zagadnień ważnych i nowych,
 • hipotetyczne przykłady
 • uwzględnienie najnowszych zmian w prawie i orzecznictwie oraz
 • autorskie wskazówki postępowań, wynikające z wieloletniego doświadczenia w zakresie informatyzacji.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Ustawy w praktyce
 • Rok wydania: 2019
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 226
 • Wymiary: 165x238 mm
 • Waga: 380 g
 • ISBN: 978-83-8158-216-2
 • EAN: 9788381582162
 • Kod serwisu: 00778200

Kategorie

Tagi