Ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych. Komentarz

10% taniej
Promocyjna cena 10% taniej
 • 134,10 zł z VAT
  Cena katalogowa: 149,00 zł z VAT
  10% taniej
  Promocyjna cena
 • Koszt dostawy od 8,95 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

Prezentowana publikacja stanowi kompleksowe omówienie ustawy z 7.7.2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 325), która reguluje instytucje kompensaty w rozumieniu świadczenia materialnego ze strony... więcej ›

Więcej o książce

Prezentowana publikacja stanowi kompleksowe omówienie ustawy z 7.7.2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 325), która reguluje instytucje kompensaty w rozumieniu świadczenia materialnego ze strony państwa na rzecz ofiary przestępstwa. Komentarz służy wyjaśnieniu zasad, na jakich opiera się kompensata państwowa, przesłanek umożliwiających wnioskowanie o jej przyznanie oraz istotnych aspektów postępowania o przyznanie kompensaty, przy uwzględnieniu kontekstu międzynarodowego.

Komentarz zawiera omówienie zagadnień takich jak:

 • zasady i tryb przyznawania kompensaty,
 • wysokość kompensaty,
 • okoliczności nieprzyznania kompensaty,
 • wniosek o kompensatę,
 • roszczenie o zwrot kompensaty,
 • współpraca organów pomocniczych i organów orzekających w Rzeczypospolitej Polskiej z organami pomocniczymi i organami orzekającymi w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej,
 • czynności organów pomocniczych w państwach członkowskich,
 • Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ustawa wdraża dyrektywę Rady 2004/80/WE z 29.4.2004 r. odnoszącą się do kompensaty dla ofiar przestępstw (Dz.Urz. UE L z 2014 r. Nr 261, s. 15), opartą na założeniu, że skoro prawo Unii Europejskiej gwarantuje osobie fizycznej prawo do udania się do innego państwa członkowskiego, to logicznym następstwem wskazenej swobody przemieszczania się jest ochrona integralności tej osoby w państwie członkowskim na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do jego obywateli i osób w nim zamieszkujących.

Komentarz stanowi opracowanie skierowane przede wszystkim do adwokatów, radców prawnych, sędziów, a także osób mających na co dzień styczność ze wskazaną problematyką. Może być również pomocny w procesie dydaktycznym dla studentów prawa i administracji oraz wszystkich zainteresowanych powyższym zagadnieniem.

Szczegóły

Seria: Krótkie Komentarze Becka
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-8158-672-6
Liczba stron: 240
Oprawa: Miękka
Waga: 240 g