Metodyka postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy na podstawie Regulacji COVID-19. Komentarz praktyczny z przykładami i orzecznictwem

Promocyjna cena
%
 • 101,40 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 143,65 zł
  Cena katalogowa: 169,00 zł
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Metodyka jest praktycznym komentarzem wskazującym jak należy stosować istniejące przepisy z zakresu prawa pracy z uwzględnieniem rozwiązań szczegółowych Covid-19 dotyczących m.in.: pracy zdalnej, zawieszenia obowiązku badań okresowych pracowników; przestoju ekonomicznego;... więcej ›

Opis książki

Metodyka jest praktycznym komentarzem wskazującym jak należy stosować istniejące przepisy z zakresu prawa pracy z uwzględnieniem rozwiązań szczegółowych Covid-19 dotyczących m.in.: pracy zdalnej, zawieszenia obowiązku badań okresowych pracowników; przestoju ekonomicznego; obniżonego wymiaru czasu pracy; porozumienia o stosowaniu innego rozkładu czasu pracy i mniej korzystnych warunków zatrudnienia.

Publikacja ta to wiarygodne źródło informacji, jak w sposób praktyczny – z uwzględnieniem szczególnych rozwiązań – w sytuacjach kryzysowych stosować przepisy prawa pracy dotyczące: organizacji pracy i BHP, czasu pracy z uwzględnieniem przestojów i różnych rozkładów czasu pracy, zmiany warunków pracy i płacy, a także ochrony danych osobowych w środowisku pracy.

Publikacja omawia:

 • Regulacje prawne Covid-19 w zakresie prawa pracy: zalecenia co do kwarantanny, izolacji, odosobnienia, konstytucyjne i ustawowe uprawnienia organów i instytucji państwowych w związku z epidemią oraz sankcje karno-administracyjne za nieprzestrzeganie nowych przepisów.
 • Prawa i obowiązki pracowników w związku z Covid-19: kwestie związane z pracą zdalną a telepracą; zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy a uprawnienia pracownicze; zachorowania na Covid-19 jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę; przestój w zakładzie pracy i wynagrodzenia przestojowe; badania lekarskie: wstępne i okresowe/kontrolne oraz dodatkowe w związku z epidemią; dodatkowe zasiłki opiekuńcze; podróże służbowe i delegacje a polecenie pracy; urlopy wypoczynkowe i bezpłatne; zmniejszony wymiar składek na ubezpieczenia społeczne; zwolnienia lekarskie a okres kwarantanny.
 • Status prawny osób samozatrudnionych i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych w związku z Covid-19: sytuacja prawna samozatrudnionych w tzw. tarczy antykryzysowej; objęcie przez państwo ochroną wynagrodzeń dla pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm; świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnionych na umowach zlecenie i agencyjnych, zwolnienia ZUS dla mikroprzedsiębiorców.
 • Nowe uprawnienia i obowiązki pracodawcy w związku z Covid-19: praca zdalna, zawieszenie obowiązku badań kontrolnych i okresowych pracowników; w zakładach aktywności zawodowej; zatrudnianie młodocianych; świadczenia na ochronę miejsc pracy; warunki przestoju ekonomicznego; warunki obniżonego wymiaru czasu pracy; porozumienie o stosowaniu innego rozkładu czasu pracy i mniej korzystnych warunków zatrudnienia; świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnionych na umowach zlecenie i agencyjnych; zwolnienie ZUS dla mikroprzedsiębiorców; nowe terminy wejścia obowiązków związanych z pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK), urlopy wypoczynkowe - w tym zaległe.

Autorzy w obszerny sposób wyjaśniają również wprowadzone w związku z wybuchem pandemii najnowsze unormowania, m.in.:

 • ustawy z 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) ‒ w której uregulowano szereg kwestii związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego, mechanizmy pomocowe dla firm w dobie kryzysu oraz przepisy dotyczące ochrony konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk;
 • ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) – nowelizacja wprowadza zmiany w kilku ustawach z zakresu ochrony zdrowia, przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec NFZ czy rozszerzenie uprawnień farmaceuty do wystawiana refundowanych recept farmaceutycznych. Ponadto stwarza możliwość udzielania wideokonsultacji przez lekarzy oraz zaostrza sankcje karno-administracyjne za niestosowanie się do wprowadzonych regulacji;
 • rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13.3.2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 433 ze zm., obowiązujące od 13.3.2020 r. do 19.3.2020 r.) – które dotyczy wprowadzenia na terytorium państwa polskiego stanu zagrożenia epidemicznego w tym wprowadzenia wszelkich niezbędnych obostrzeń, tj. przywrócenia granic i kontroli granicznych, wstrzymania międzynarodowych połączeń lotniczo-pasażerskich czy zamknięcia punktów gastronomicznych;
 • rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 491 ze zm.) – które dotyczy wprowadzenia na terytorium Polski stanu epidemii, tj. zwiększenia sankcji karno-administracyjnej za nieprzestrzeganie obostrzeń, zawieszenia zajęć w szkołach i na uczelni, wprowadzenia nowych uprawnień dla Ministra Zdrowia;
 • ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (Dz.U. z 2020 r. poz. 569) – rozszerzającej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, by mógł sprawnej wspierać przedsiębiorców w związku z pandemią. Ustawa zakłada również maksymalny limit wydatków budżetu państwa w latach 2020 – 2029, a ponadto regulacja usuwa niektóre ograniczenia wynikające z dotychczasowych przepisów.

Dzięki omówieniu powyższych regulacji prezentowana pozycja staje się niezbędnym poradnikiem każdego prawnika i pracodawcy wprowadzającego rozwiązania antykryzysowe.

Publikacja kierowana jest zwłaszcza dla wszystkich osób świadczących pomoc prawną dla pracodawców, w tym: radców prawnych, adwokatów. Pomocna okaże się także dla specjalistów z zakresu prawa pracy, administracji, księgowych, przedsiębiorców czy pracowników działu HR.


Kadry i płace - kompleksowa oferta poradników Sprawdź wszystkie

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Metodyki Becka
 • Rok wydania: 2020
 • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
 • Liczba stron: 558
 • Wymiary: 145x205 mm
 • Waga: 680 g
 • ISBN: 978-83-8198-691-5
 • EAN: 9788381986915
 • Kod serwisu: 00856000

Kategorie

Tagi