Przedsprzedaż

Przegląd zmian podatkowych 2021

5% taniej
Promocyjna cena 5% taniej
 • 122,55 zł z VAT
  Cena katalogowa: 129,00 zł z VAT
  5% taniej
  Promocyjna cena przed premierą
 • Koszt dostawy od 0 zł!

  Wysyłka w dniu premiery [?]

  Dowiedz się więcej o realizacji zamówień w przedsprzedaży ›

Planowany termin wydania:
29 stycznia 2021
Powiadomienie o premierze ›

Autor: Agnieszka Bieńkowska, Paulina Furmanek, Anna Kardyś

Szczegółowe omówienie najważniejszych zmian podatkowych 2021. Poradnik przedstawia zmiany w zakresie PIT, CIT, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, VAT czy Ordynacji podatkowej, które wchodzą w życie w 2021 r. Wykorzystując liczne przykłady wyjaśnia jak w praktyce stosować nowe przepisy... więcej ›

Opis książki

Kompleksowe omówienie licznych zmian podatkowych 2021.

Główne zalety publikacji:

 • Szczegółowo omawia najważniejsze zmiany w zakresie PIT, CIT, VAT, Ordynacji podatkowej i innych przepisach podatkowych,
 • Odwołuje się do komunikatów oraz wyjaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów,
 • Omawia zasady funkcjonowania: ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ograniczenia ulgi abolicyjnej, podatku estońskiego, czy pakietu SLIM VAT,
 • Wyjaśnia podstawowe problemy związane ze stosowaniem nowych przepisów przy wykorzystaniu licznych przykładów,
 • Zawiera tabele porównujące treść przepisów przed i po zmianie, a także schematy obrazujące opisywane zagadnienia,
 • Jest merytorycznym uzupełnieniem bestsellerowego zbioru aktów prawnych Podatki 2021,
 • Stanowi doskonałe narzędzie pracy dla głównych księgowych spółek, biur rachunkowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, przedsiębiorców oraz głównych księgowych fundacji i stowarzyszeń.

Rok 2021 przyniesie kolejne liczne zmiany podatkowe, z których część obowiązuje już od 1.1.2021 r., a inne wchodzą w życie w trakcie roku. Najważniejsze zmiany dotyczyć będą CIT i PIT. Stanie się to na skutek wejścia w życie ustawy z 28.11.2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2123), która wprowadza m.in.:

 • nowe zasady opodatkowania CIT spółek komandytowych i niektórych jawnych,
 • nowe obowiązki w zakresie CIT dla tzw. spółek nieruchomościowych.

Dzięki nowelizacji więcej firm będzie mogło rozliczyć podatek dochodowy w uproszczonej formie, przy zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wynika to stąd, że od 2021 r. limit przychodów uprawniających do wyboru tej formy zostanie zwiększony z obecnych 250 tys. euro do 2 mln euro, a także stąd, że zniesione zostaną ograniczenia w stosowaniu ryczałtu dla osób wykonujących wolne zawody. Skorzystają na tym m.in. adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi, architekci, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa i tłumacze, którzy wcześniej nie mogli rozliczać się ryczałtem. Zmiana dotyczy także opodatkowania najmu mieszkań. Znowelizowane przepisy pozwalają na opodatkowanie ryczałtem zarówno przychodów z najmu prywatnego, jak i przychodów z najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej.

Stracą natomiast osoby zarabiające za granicą, zarówno pracownicy, jak przedsiębiorcy. To skutek ograniczenia ulgi abolicyjnej, która dotychczas chroniła przed dopłatą podatku w Polsce.

Nowelizacja ta wprowadza ponadto zmiany w zakresie cen transferowych, w szczególności w zakresie dokumentowania transakcji z podmiotami z rajów podatkowych, obowiązek publikowania polityki podatkowej firmy.

Inną ważną zmianą w zakresie CIT, która wchodzi w życie na mocy ustawy z 28.11.2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (poz. 2122) jest wprowadzenie od 1.1.2021 r. tzw. podatku estońskiego – rozwiązania wzorowanego na systemie estońskim, wiążącego dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego i polegającego na zmianie momentu jego opodatkowania, oraz tzw. specjalnego funduszu inwestycyjnego, który umożliwi szybsze rozliczenie amortyzacji środków trwałych w kosztach podatkowych firmy.

Zmiany w zakresie VAT zostaną wprowadzone na podstawie ustawy z 27.11.2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (druk Sejmowy Nr 718), która wprowadza od 1.1.2021 r. tzw. pakiet SLIM VAT, a także, ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (obecnie na etapie opiniowania, Nr UC 60), która wprowadza od 1.7.2021 r. nowe zasady opodatkowania VAT sprzedaży wysyłkowej.

Szczególnie istotny jest pakiet SLIM VAT, który:

 • wprowadza nowe zasady ujmowania w ewidencji VAT faktur korygujących,
 • wprowadza nowe zasady stosowania kursów walut,
 • wydłuża termin uprawniający do zastosowania stawki 0% dla zaliczek w eksporcie,
 • wydłuża termin na odliczenie VAT naliczonego,
 • wprowadza możliwości odliczania VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży,
 • zwiększa limit na prezenty o małej wartości.

Pozostałe zmiany pakietu SLIM VAT to: ograniczenie ważności WIS, wyłączenie obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności również w przypadku dokonania potrąceń innych niż potrącenia w rozumieniu Kodeksu cywilnego, wprowadzenie możliwości dokonywania płatności z rachunku VAT podatku VAT z tytułu importu towarów oraz należności celnych na rzecz agencji celnych.

Należy również pamiętać o zmianach w zakresie plików JPK_V7. Od 1.10.2020 r. wszyscy podatnicy czynni VAT zostali objęci nowymi zasadami raportowania VAT i od tego momentu nie trzeba już składać oddzielnie tradycyjnych deklaracji VAT-7, a pliki JPK_VAT zmieniły dotychczasową formułę. Raportowanie dla celów VAT dokonuje się w ramach jednego pliku JPK_V7M albo JPK_V7K, zwanego ogólnie JPK_VAT z deklaracją.

Zmiana formuły raportowania VAT (nowe struktury), pomimo likwidacji deklaracji, w praktyce oznacza istotne rozszerzenie zakresu danych przekazywanych organom podatkowym. Nowe informacje, które w myśl zmienionych przepisów muszą przekazywać podatnicy VAT, dotyczą m.in.: grup towarów i usług, typów dokumentu, tzw. dodatkowych danych ewidencyjnych.

Z uwagi na zakres zmian związanych z uzupełnieniem struktury pliku JPK o dodatkowe informacje, niezbędne stało się dokonanie przez podatników VAT analiz merytorycznych i klasyfikacyjnych każdej realizowanej transakcji dla celów nowego JPK. W konsekwencji prawidłowe zaraportowanie nowych danych wymaga przeprowadzenia dodatkowych czynności i działań podatników VAT, a przede wszystkim merytorycznego wsparcia dla pracowników zatrudnionych w działach finansowo-księgowych.

Ponadto, Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem do polskich przepisów o VAT możliwości łączenia się podatników w grupy. Rozwiązanie takie przewiduje dyrektywa VAT, jednak do tej pory nie zostało ono wdrożone przez Polskę. Ministerstwo proponuje, aby grupy VAT mogły być tworzone na zasadach zbliżonych do Podatkowych Grup Kapitałowych tworzonych dla celów CIT. Projekt nowelizacji nie został jeszcze opublikowany. Propozycje Ministerstwa zostały jednak skrytykowane przez unijny Komitet VAT. W piśmie z 16.11.2020 r. Komitet podkreśla, że pojęcie grupy VAT wynika z unijnej dyrektywy i powinno być podobnie rozumiane we wszystkich krajach członkowskich. W ocenie Komitetu, w projekcie Ministerstwa Finansów zabrakło też uściślenia, jak powinny wyglądać ścisłe powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne między podatnikami. MF planowało, że nowe przepisy wejdą w życie 1.1.2021 r., jednak w świetle opinii komitetu termin ten prawdopodobnie się opóźni.


Podatki i księgowość - kompleksowa oferta publikacji Sprawdź wszystkie >

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Prawo w praktyce
 • Premiera: 29 stycznia 2021
 • Rok wydania: 2021
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 200
 • Waga: 460 g
 • ISBN: 978-83-8235-357-0
 • EAN: 9788382353570
 • Kod serwisu: 00886500

Tagi