Bestseller

Zmiany w podatkach i księgowości 2022. Polski Ład

Promocyjna cena
%
 • 152,15 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 152,15 zł
  Cena katalogowa: 179,00 zł -15%
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Szczegółowe opracowanie zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład wraz z omówieniem konsekwencji ich wprowadzenia. Poradnik przedstawia nowe regulacje w PIT, CIT, VAT, Ordynacji podatkowej, ZUS, czy prawie bilansowym. Sygnalizuje projektowane zmiany na 2022 r. oraz wyjaśnia jak w praktyce stosować nowe przepisy... więcej ›

Opis książki

Kompleksowe omówienie zmian w podatkach i księgowości.

Rok 2022 przyniósł kolejne liczne zmiany podatkowe, z których część obowiązuje już od 1.1.2022 r., a inne wchodzą w życie w trakcie roku. Największe zmiany w podatkach dochodowych wprowadziła ustawa wprowadzająca tzw. Polski Ład, która została następnie znowelizowana przez ustawę z 9.12.2021 r.

Poradnik szczegółowo omawia konsekwencje wprowadzonych zmian (również w obszarze rachunkowości) oraz dokonuje ich usystematyzowania. W cieniu ważnych zmian w podatkach dochodowych są nie mniej rewolucyjne zmiany w obszarze VAT. Zostały one wprowadzone również przez Polski Ład (m.in. zmiany w strukturach JPK, zmiany w WIS, grupy VAT), ale również przez ustawę z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (poz. 2076), która wprowadza m.in. możliwość wystawiania e-faktur ustrukturyzowanych oraz tworzy Krajowy Systemu e-Faktur.

Rewolucyjne zmiany w regulacjach podatkowych wprowadza ustawa z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), zwana „Polskim Ładem". Większość jej zapisów weszła w życie 1.1.2022 r. Już na etapie prac legislacyjnych i konsultacji społecznych eksperci sygnalizowali wiele luk prawnych i niejasnych zapisów. Z uwagi na tempo prac legislacyjnych i graniczny termin 30 listopada w uchwalonej ustawie znalazło się sporo błędów. W związku z tym już w grudniu pojawiła się nowelizacja, która wprowadziła stosowne poprawki. Chodzi o ustawę z 9.12.2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2427). Jedna ze zmian naprawia lukę legislacyjną dotyczącą składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy w 2022 r. wybiorą liniowy 19-proc. PIT, która skutkowała tym że przedsiębiorcy ponoszący stratę podatkową nie opłacaliby składki zdrowotnej. Zmiany dotyczą również m.in. ulgi dla klasy średniej. Zostało doprecyzowane, że przychody z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej będą podlegać pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności. Doprecyzowane również przepisy o kosztach uzyskania przychodów przy przekształceniach spółek, regulacje o tzw. podatku od przerzucanych dochodów, czy przepis dotyczący terminu złożenia przez płatników podatku u źródła oświadczenia o skorzystaniu z preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przesunięciu z 2022 r. na 2023 r. uległ także termin wejścia w życie przepisów dotyczących obniżenia limitu płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami oraz obowiązku dokonywania płatności bezgotówkowych przez konsumentów na rzecz przedsiębiorców.

Najważniejsze zmiany w zakresie PIT i CIT dotyczą m.in. ulg podatkowych (w tym zmiany zasad funkcjonowania już obowiązujących takich jak estoński CIT, jak też wprowadzenia nowych tj. ulga dla kasy średniej), zwolnień podatkowych (m.in. w obszarze PSI, czy też SSE), zasad opodatkowania samochodów osobowych i nieruchomości (w tym ich wynajmu), odliczania składki zdrowotnej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, finansowania dłużnego, ukrytej dywidendy, podatku u źródła czy też cen transferowych. Wprowadzono też minimalny podatek dochodowy w wysokości 10% podstawy opodatkowania. Zmiany są na tyle duże, że w wielu sytuacjach opłaci się zmienić formę opodatkowania (w książce przedstawiono analizy w tym zakresie).

Nowe regulacje obejmujące VAT dotyczą przede wszystkim tzw. możliwości wspólnego rozliczania się przez kilku podatników tzw. „grupy VAT", szybszego zwrotu VAT dla podatników rozliczających się bezgotówkowo, braku obowiązku składania czynnego żalu w przypadku korekty części ewidencyjnej JPK_VAT (z zachowaniem określonych w ustawie warunków), wprowadzenie nowej struktury JPK_VAT, zmiany w zakresie wiążących informacji stawkowych.

Zaletą naszej publikacji jest szczegółowość i kompleksowość omawianych zmian. Dzięki naszej książce mają Państwo pewność, że żadna ważna dla księgowych zmiana nie umknie Państwa uwadze. Duży nacisk kładziemy też na jakość przekazywanej wiedzy podając dokładne podstawy prawne oraz analizę konsekwencji zmian.

Dzięki tej książce dowiedzą się Państwo m.in.:

 • Jak wybrać najbardziej optymalną formę opodatkowania?
 • Jak prawidłowo wyliczyć ulgę dla klasy średniej?
 • Jakie wydatki na samochody osobowe (w tym wykupione z leasingu) można obecnie wliczyć w koszty?

Główne zalety publikacji:

 • szczegółowo omawia wszystkie najważniejsze zmiany w zakresie PIT, CIT, VAT, Ordynacji podatkowej i innych przepisach podatkowych, ZUS, prawie bilansowym, które zostały wprowadzone przez Polski Ład,
 • wyjaśnia jak w praktyce stosować nowe przepisy przy wykorzystaniu licznych przykładów,
 • odwołuje się do komunikatów MF oraz objaśnień podatkowych MF,
 • zawiera schematy obrazujące opisywane zagadnienia,
 • przedstawia najważniejsze interpretacje ogólne, interpretacje podatkowe oraz wyjaśnienia MF w zakresie opisywanych zagadnień,
 • sygnalizuje projektowane zmiany jakie ustawodawca zamierza wprowadzić w 2022 r.

Należy pamiętać, że brak znajomości zmian może doprowadzić do dużych zaległości podatkowych (proporcjonalnych do skali operacji finansowych, kształtujących strukturę pasywów firm).

Wszelkie zmiany w przepisach wymagają weryfikacji i odniesienia do własnej działalności gospodarczej, przy czym nie wszystkie zmiany w przepisach odnoszą się do wszystkich jednostek prowadzących działalność gospodarczą.

Publikacja stanowi niezastąpione narzędzie pracy dla głównych księgowych spółek, biur rachunkowych, fundacji i stowarzyszeń oraz doradców podatkowych, biegłych rewidentów i przedsiębiorców. Charakteryzuje ją praktyczny i narzędziowy sposób wyjaśnień, któremu towarzyszą liczne przykłady.


Podatki i księgowość - kompleksowa oferta publikacji Sprawdź wszystkie

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Prawo w praktyce
 • Rok wydania: 2022
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 644
 • Wymiary: 165x238 mm
 • Waga: 900 g
 • ISBN: 978-83-8291-046-9
 • EAN: 9788382910469
 • Kod serwisu: 00931300

Kategorie

Tagi