Kompleksowa analiza polskiego i europejskiego prawa prywatnego ze wskazaniem systemowych rozwiązań.
W prezentowanym Zeszycie 1/2023 zostały opublikowane następujące artykuły:
- Mikołaj Roszyk, Pojęcie świadczenia na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu, w którym autor prezentuje problematykę pojęcia świadczenia oraz nienależnego świadczenia, wskazuje, jakie cechy powinno spełniać każde świadczenie, a także jaki jest jego cel, podstawa prawna, przesłanki nienależnego świadczenia czy jaka jest relacja między terminami „świadczenie" a „przysporzenie".
- Krzysztof Piotr Sokołowski, Termin do odstąpienia od umowy przedwstępnej za zatrzymaniem zadatku, w którym autor omawia dopuszczalność odstąpienia od umowy przedwstępnej za zatrzymaniem zadatku po upływie okresu dłuższego niż rok po dniu, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Autor zwraca uwagę na to, że dopuszczalność takiego odstąpienia ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa prawnego i konstytucyjnie chronionych wartości.
- Maciej Ciesielski, Umowa offsetowa jako środek ochrony PIBP – perspektywa cywilnoprawna, w którym autor zwraca uwagę na skutki złożonych powiązań kreowanych pomiędzy najważniejszymi podmiotami z obszaru obronności państwa, które są konsekwencją skomplikowanych stosunków prawnych regulowanych normami prawa cywilnego, będących następstwem zawartych przez polski rząd umów offsetowych.
- Jakub Andrzej Kuś, Kilka uwag na temat obiektu jako przedmiotu świadczenia wykonawcy w umowie o roboty budowlane, który analizuje termin „obiekt" występujący w Kodeksie cywilnym, pojęcie świadczenia oraz prawidłowość i przydatność interpretowania tego pojęcia przez pryzmat pojęcia obiektu budowlanego, które jest zdefiniowane w ustawie Prawo budowlane, a także omawia historyczny kontekst, który był brany pod uwagę przy dokonywaniu wykładni tego terminu i ukazuje potencjalne wzajemne oddziaływania na siebie terminów „obiekt" oraz „obiekt budowlany".
Studia Prawa Prywatnego to kwartalnik związany z najbardziej prestiżową serią książkową w ofercie Wydawnictwa C.H.Beck: System Prawa Prywatnego, publikowaną we współpracy z Instytutem Naukowym PAN. Opiekę merytoryczną nad kwartalnikiem sprawują najwybitniejsze autorytety polskiego prawa prywatnego. Redaktorem Naczelnym był prof. Zbigniew Radwański. Jego dzieło kontynuuje prof. Bogudar Kordasiewicz, jako Redaktor Naczelny wraz z Zastępcą Redaktora Naczelnego dr. Mateuszem Grochowskim.