Praktyczne opracowanie 489 pism procesowych w sprawach karnych.
Jest to kompleksowy komentarz wskazujący jak skutecznie napisać pismo procesowe, którego podstawa sporządzenia znajduje się w Kodeksie postępowania karnego. Każdy wzór został wzbogacony o objaśnienia wskazujące problemy związane ze sporządzeniem danego pisma, co ułatwia zrozumienie danej problematyki i pozwala uniknąć błędów.
Kolejne, 10. już wydanie uzupełniono i rozszerzono również o aktualne poglądy doktryny i orzecznictwo, a ponadto uwzględnia obowiązujący stan prawny, w tym wszystkie zmiany jakie zaszły w procesie karnym w skutek zmian wprowadzonych do: ustawy z 6.6.1997 r. – Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1375 ze zm.) oraz ustawy z 6.6.1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.). Odnosi się do ostatnich, kontrowersyjnych zmian wprowadzonych przez ustawę z 7.7.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2600), która wprowadziła m.in.:
- likwidację kary 25 lat pozbawienia wolności;
- niemożność ubiegania się o przedterminowe zwolnienie w przypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności;
- elastyczność wymiaru kar od 1 miesiąca do 30 lat;
- zaostrzenie odpowiedzialności karnej za poszczególne przestępstwa;
- podwyższenie progu wykroczenia;
- podwyższenie kary grzywny;
- zmiany w odpowiedzialności nieletnich;
- wprowadzenie nowych typów przestępstw.
W publikacji Autor zwraca uwagę na różnorodne aspekty postępowania karnego, również z uwzględnieniem przepisów ustawy z 6.6.1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 127 ze zm.), a także ustawy z 10.9.2000 r. – Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 654 ze zm.).
Uwzględniono także zmiany wprowadzane na gruncie KKW przez ustawę z 14.4.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 818), które będą dotyczyły m.in.: procedury osadzenia w zakładzie penitencjarnym, bezprawnego utrudniania odbywania kary, zmiany formalne listu gończego, wstrzymanie wykonania orzeczenia i wiele innych.
Publikacja pomoże Czytelnikowi znaleźć odpowiedzi na wszelkie nurtujące go pytania związane z tworzeniem pism procesowych, które, poza spełnieniem ustawowych wymagań formalnych, powinny być ujęte w sposób syntetyczny i napisane zrozumiałym językiem prawnym lub prawniczym, pozbawione metafor. Jak podkreśla Autor, o skuteczności pisma nie decyduje jego obszerność, a celność argumentów.
Ponadto, uwzględnienie najnowszych zmian i zastosowanie ich na przykładach pism procesowych czyni tę pozycję unikatową wśród innych, dotychczas funkcjonujących w literaturze prawniczej.
Publikację przygotowano przede wszystkim z myślą o osobach zajmujących się profesjonalnie świadczeniem pomocy prawnej: adwokatom, radcom prawnym, prokuratorom, sędziom orzekającym w sprawach karnych, a także aplikantom wymienionych zawodów.