Tom 5 Systemu Prawa Unii Europejskiej poświęcony jest ochronie prawnej. Jest to zagadnienie fundamentalne dla roli i rozwoju prawa unijnego, wpływające bezpośrednio na prawa i obowiązki samej Unii, państw członkowskich i podmiotów prywatnych. Odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu wykonywania prawa UE oraz gwarantuje dochodzenie i realizację praw przyznanych w systemie prawnym Unii Europejskiej. Bez skutecznej ochrony prawnej, system ten nie mógłby funkcjonować ani też podlegać stałej ewolucji.
Imponująca objętość publikacji wynika z pojemnego zagadnienia, któremu została poświęcona, ale także z założeń przyświecającym Autorom dotyczących przedstawienia w możliwe szerokim zakresie ewolucji poszczególnych zagadnień, poglądów doktryny, orzecznictwa i próby usystematyzowania całości.
Tom uwzględnia najnowsze zmiany legislacyjne, a przede wszystkim rozwój orzecznictwa TSUE dotyczący ochrony wartości UE, w tym praworządności w państwach członkowskich, roli i obowiązków sądów krajowych, wynikających z art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 47 Karty Praw Podstawowych.
Dokonana została także bardzo długo oczekiwana reforma systemu sądownictwa unijnego polegająca na przekazaniu części kompetencji do rozstrzygania pytań prejudycjalnych sądów krajowych z Trybunału Sprawiedliwości do Sądu Unii Europejskiej. To jedynie część nowych zagadnień, które musiały zostać uwzględnione przez Autorów w niniejszym Tomie.
Autorzy tomu reprezentują różne ośrodki naukowe, a także w większości posiadają doświadczenie krajowej praktyki prawnej czy byli lub są związani z instytucjami unijnymi, w których to funkcjach mogli poszerzać swoje doświadczenie praktyczne dotyczące ochrony prawnej.