Organizacje bez wodzów

Autor: prof. dr hab. Czesław Sikorski

Opis produktu:

Nieszczęściem są przywódcy, którzy ulegają złudnemu przekonaniu, podobnie jak Stalin, Hitler lub Mao, że będą w stanie wszystko utrzymać pod kontrolą. Peter Drucker, "ojciec" współczesnego zarządzania, 1909-2005 Fragment książki: Albo reprezentujemy kulturę liberalną i decydujemy się brać sprawy we własne ręce oraz... więcej ›

  • Polecane z tym produktem
  • Inni klienci kupili również
Inni klienci kupili również
Więcej o książce

Nieszczęściem są przywódcy, którzy ulegają złudnemu przekonaniu, podobnie jak Stalin, Hitler lub Mao, że będą w stanie wszystko utrzymać pod kontrolą.

Peter Drucker, "ojciec" współczesnego zarządzania, 1909-2005


Fragment książki:

Albo reprezentujemy kulturę liberalną i decydujemy się brać sprawy we własne ręce oraz ponosić odpowiedzialność za skutki własnych działań, albo reprezentujemy paternalizm i oczekujemy opieki, bo przyjmujemy za oczywiste, że w trudnych chwilach ktoś, a zwłaszcza państwo, powinien przyjść nam z pomocą. Tymczasem moralna powinność spieszenia z pomocą komuś, kto jej potrzebuje, wcale nie oznacza, że moralne jest beztroskie oczekiwanie na tę pomoc z góry. Cóż, przypomina się mądra bajka - przypowieść o koniku polnym i mrówce. Otóż koników polnych jest u nas dostatek, gorzej z mrówkami.


Publikacja odnosi się do głównych problemów nauki o zarządzaniu. Jest zatem adresowana do wszystkich, którzy występując w różnych rolach, z procesem zarządzania maja do czynienia, do kierowników i pracowników organizacji oraz studentów na kierunkach administracji, zarządzania i marketingu.

Szczegóły

Seria: Vademecum Menedżera
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-7483-251-7
Liczba stron: 182
Waga: 290 g

Pliki do pobrania