
Regulamin pracy
Regulamin pracy jest jednym z podstawowych aktów wewnątrzzakładowych. Reguluje organizację i porządek pracy, zawiera wiele bardzo istotnych dla funkcjonowania jednostki zapisów.
Wykaz prac wzbronionych kobietom
Jednym z elementów regulaminu pracy jest wykaz prac, których nie mogą wykonywać kobiety. W wykazie określa się prace zabronione kobietom, kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią w oparciu o potencjalne prace, jakie mogą być wykonywane w danej jednostce.
Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej
Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności m.in. wyposażenie pracowników w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej. Dookreślenie takie znaleźć się może w załączniku do regulaminu.
Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych
Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Wykaz tych prac określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.
Regulamin wynagradzania
Regulamin wynagradzania w jednostce samorządowej wydawany jest bez względu na stan zatrudnienia.
Tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadnicznego
W regulaminie wynagradzania pracodawca samorządowy obowiązany jest określić m.in. maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego. Wskazuje się minimalny i maksymalny poziom wynagrodzenia.
Tabela stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji pracowników
Regulamin wynagradzania w jednostce samorządowej określa wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych, tabele zaszeregowań pracowników.
Regulamin oceny okresowej pracowników
Każdy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Szczegóły dotyczące przeprowadzania oceny określa w drodze zarządzenia kierownik jednostki samorządowej.
Arkusz okresowej oceny kwalifikacyjnej pracownika samorządowego
Zarządzenie kierownika jednostki dotyczące oceny zawierać może arkusz oceny okresowej.
Wykaz kryteriów obowiązkowych
W zarządzeniu kierownika jednostki dotyczącym ocen okresowych należy podać kryteria, na podstawie których jest sporządzana ocena.
Regulamin naboru na wolne stanowiska urzędnicze
Obowiązek przeprowadzenia sformalizowanej procedury naboru do pracy w jednostce samorządowej dotyczy tylko zatrudnienia na wolnym stanowisku urzędniczym (w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym).
Lista najlepszych kandydatów
W toku naboru na wolne stanowisko urzędnicze w jednostce samorządowej komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe, których przedstawia kierownikowi jednostki celem zatrudnienia wybranego kandydata.
Protokół z naboru na wolne stanowisko urzędnicze
Z przeprowadzonego naboru kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze w jednostce samorządowej sporządza się obligatoryjnie protokół.
Oświadczenie o prowadzeniu działności gospodarczej
Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej. Niewypełnienie tego obowiązku podlega odpowiedzialności porządkowej, zaś kłamstwo w oświadczeniu – karnej.
Oświadczenie o zmianie charakteru prowadzonej działalności gospodarczej
Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej. Pracownik ten jest również obowiązany składać odrębne oświadczenia w przypadku zmiany charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
Procedura dotycząca podróży służbowych
Kwestie związane z podróżami służbowymi to m.in. wewnętrzne uregulowania dotyczące akceptacji wyjazdu, przekazywania dokumentów, wypłat zaliczek itp. Procedura dotycząca podróży służbowych ma pomóc w prawidłowym organizowaniu wyjazdów i ich rozliczaniu.
Wniosek o wyjazd służbowy
Elementem wewnętrznej procedury wyjazdów służbowych może być wzór wniosku o wyjazd w delegację.
Kalkulacja kosztów wyjazdu
Pracownik jadący w podróż służbową otrzymuje zaliczkę na wydatki związane z podróżą na jego wniosek (w podróży krajowej) lub bez wniosku (w podróży zagranicznej). Zaliczka wypłacana jest w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji kosztów podróży.
Przeniesienie do innego wydziału
Zmiana umowy o pracę wymaga zasadniczo porozumienia stron lub dokonania wypowiedzenia zmieniającego. W sytuacji, gdy warunki umowne pozostają bez zmian przeniesienie do innego działu – nawet połączone ze zmianą zakresu czynności (nadal jednak wynikającego z rodzaju pracy ustalonego w umowie o pracę) – może się odbyć na podstawie polecenia służbowego.
Przeniesienia pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce
Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.
Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej
Według art. 15zzz1 KoronawirusU, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownika samorządowego można tymczasowo przenieść, za jego zgodą, do wykonywania innej pracy, niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami, w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej, o której mowa art. 6 pkt 5 ustawy z 12.3.2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1507), w tej samej lub innej miejscowości, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.
Zastrzeżenia dotyczące otrzymanego polecenia służbowego
Jeżeli pracownik samorządowy jest przekonany, że polecenie jest niezgodne z prawem albo zawiera znamiona pomyłki, jest on obowiązany poinformować o tym na piśmie swojego bezpośredniego przełożonego. W przypadku pisemnego potwierdzenia polecenia pracownik jest obowiązany je wykonać, zawiadamiając jednocześnie kierownika jednostki, w której jest zatrudniony.