Kompleksowa analiza najnowszej nowelizacji KP dotyczącej pracy zdalnej.
Publikacja zawierająca komentarz do wybranych przepisów ustawy z 26.6.1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.), kompleksowo omawiająca i analizująca jego najnowszą nowelizację (druk RCL UD318).
Zmiany zostały wprowadzone w odpowiedzi na wzrastającą potrzebę uregulowania stosunku pracy w formie zdalnej. Proponowane rozwiązania mają w sposób stały [w przeciwieństwie do zmian wprowadzonych tymczasowo regulacją szczególną zawartą w art. 3 ustawy z 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095)] regulować relacje między pracodawcą, a pracownikiem w sytuacji pracy zdalnej. Nowe regulacje mają określić głównie prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika oraz na jakich zasadach może być wykonywana praca zdalna. Wyeliminuje to również większość wątpliwości i uporządkuje nową sytuacje, w której znalazł się rynek pracy.
Przekształcenie formy pracy jest wymuszone zagrożeniem związanym z zakażeniem COVID-19 co spowodowało konieczność wprowadzenia nowych przepisów dotyczących pracy zdalnej w tzw. „Tarczy antykryzysowej". Nigdy dotąd ta nowa forma organizacji pracy nie była stosowana na taką skalę. Praca zdalna w czasie pandemii jest bowiem bodaj najważniejszą instytucją ochrony pracy, a przy okazji sposobem organizacji pracy, dzięki któremu pracodawca może zaoszczędzić koszty wynajmu biura, a pracownik nie musi martwić się o dojazd do pracy.
Celem tego opracowania jest kompleksowe ujęcie pracy zdalnej, także po pandemii, poprzez przybliżenie problemów prawnych powstałych w związku z jej stosowaniem.
Podstawą do omawianych zmian na pewno jest wprowadzenie w nowelizacji definicji pracy zdalnej. Publikacja komentuje również następujące zagadnienia:
- zasady wykonywania pracy zdalnej,
- obowiązek informacyjny pracodawcy,
- obowiązki pracodawcy w przypadku pracy zdalnej,
- kontrola miejsca pracy,
- prawa pracownika,
- BHP,
- RODO w pracy zdalnej.
Szczegółowo zostały omówione kwestie dotyczące uprawnień pracodawcy i pracownika oraz ryzyk wynikających ze świadczenia pracy zdalnej w zakresie BHP, prywatności pracownika, ochrony tajemnicy pracodawcy przestrzegania wymagań RODO oraz dokonywania czynności prawnych na odległość.
Pozycja ta będzie stanowić niezastąpioną pomoc dla praktyków prawa, w szczególności dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, ekonomistów i studentów. Komentarz będzie również przydatny dla każdego kto pozostaje w stosunku pracy.