Rachunkowość i podatki w publicznych jednostkach oświaty

Promocyjna cena 15% taniej
 • 118,15 zł z VAT
  Cena katalogowa: 139,00 zł z VAT
  15% taniej
 • Koszt dostawy od 8,95 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 14:00 wysyłamy tego samego dnia!

Publikacja stanowi kompleksowy zbiór informacji związanych z prowadzeniem księgowości jednostek oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem sporządzania sprawozdań budżetowych zgodnie ze zmienionymi przepisami, a także omówieniem najważniejszych zmian w podatku VAT.... więcej ›

Opis książki

Publikacja stanowi kompleksowy zbiór informacji związanych z prowadzeniem księgowości jednostek oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem sporządzania sprawozdań budżetowych zgodnie ze zmienionymi przepisami, a także omówieniem najważniejszych zmian w podatku VAT.

Jednostki oświatowe, jako jednostki budżetowe, są obciążone szeregiem obowiązków nałożonych na nie przepisami prawa. Niniejsze opracowanie ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi zakres obowiązków związanych z prowadzeniem jednostki oświatowej oraz zakresem odpowiedzialności w przypadku ich niewykonania, bądź nieprawidłowego wykonania, jak również wyjaśnić zagadnienia związane z opodatkowaniem działalności prowadzonej przez placówki oświatowe.

Omówienie zagadnień związanych z opodatkowaniem działalności jednostek jest niezwykle istotne ze względu na częste zmiany przepisów prawa. Jedną z ważniejszych nowości obowiązujących od 1.1.2014 r. jest nowelizacja ustawy o podatku VAT. Nowe przepisy wprowadziły szereg zmian m.in. w zakresie rozpoznawania momentu powstawania obowiązku podatkowego oraz zasad wystawiania faktur VAT. Zapoznanie się z przedmiotowymi zmianami jest niezwykle istotne dla kierowników jednostek oraz służb finansowo-księgowych działających w szkołach. Wiąże się to z faktem, że jednostki oświatowe bardzo często poza działalnością edukacyjną dokonują również dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotów prywatnych prowadzących, bądź nieprowadzących, działalności gospodarczej. Może to być m.in. wynajem pomieszczeń bądź sprzedaż posiłków osobom, które nie uczą się w szkole. W takich przypadkach jednostki oświatowe często mają wątpliwości, czy muszą opodatkować tą działalność podatkiem VAT.

Nie należy również zapominać, że na jednostkach oświatowych ciążą także obowiązki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednostki te, jako płatnicy składek, mają obowiązek m.in. do naliczenia, pobrania oraz odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy. Zagadnienie to z pozoru nie powoduje trudności. Niemniej jednak pracownicy często poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymują również inne świadczenia takie jak premie, nagrody, bądź świadczenia socjalne. W sytuacji, gdy pracownik otrzyma dodatkowe świadczenie od pracodawcy, wówczas powstaje wątpliwość, czy jednostka powinna opodatkować takie świadczenie podatkiem dochodowym.

W książce uwzględnione zostały także najnowsze zmiany w przepisach dotyczące zasad sporządzania sprawozdań budżetowych, a także sprawozdań z operacji finansowych przez publiczne jednostki oświaty. Opracowanie to zawiera:

 • opis zmian w zakresie przygotowywania sprawozdań budżetowych,
 • nowe terminy obowiązujące przy sporządzaniu sprawozdań,
 • formy sporządzania sprawozdań budżetowych, zasady ich wypełniania,
 • omówienie nowo dodanego sprawozdania RB-28NWS,
 • nowe wzory sprawozdań budżetowych,
 • omówienie zasad sporządzania sprawozdań z operacji finansowych,
 • uwzględnienie zmian wprowadzonych rozporządzeniem z dnia 25.10.2013 r,
 • szczegółowe omówienie sprawozdań Rb-UZ, Rb-Z, Rb-N.

Ponadto opracowanie to przybliża wiele ciekawych zagadnień związanych z prowadzeniem gospodarki finansowej, w tym m.in. z przygotowywaniem planów finansowych, przeprowadzaniem inwentaryzacji, prowadzeniem wydzielonego rachunku dochodów oraz przygotowywaniem sprawozdań budżetowych.

Nie należy również zapominać, że prowadzenie rachunkowości jednostek oświatowych może zostać powierzone zespołowi ekonomiczno-administracyjnemu (ZEAS-owi). W takiej sytuacji kierownicy jednostek niejednokrotnie mają wątpliwości, jakie czynności jednostki mają obowiązek wykonywać samodzielnie, a jakie powinny zostać przekazane do wykonania ZEAS-owi. Powstaje również wątpliwość, czy przekazanie ZEAS-owi czynności związanych prowadzeniem rachunkowości powoduje również przekazanie odpowiedzialności za ich niewykonanie, bądź nienależyte wykonanie.


Podatki i księgowość - kompleksowa oferta publikacji Sprawdź wszystkie

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Sektor publiczny w praktyce
 • Rok wydania: 2014
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 346
 • Wymiary: 165x237 mm
 • Waga: 562 g
 • ISBN: 978-83-255-6205-2
 • EAN: 9788325562052
 • Kod serwisu: 00550600

Kategorie