Dyscyplina finansów publicznych. Podstawy i zakres odpowiedzialności

Promocyjna cena
%
 • 109,65 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 103,20 zł
  Cena katalogowa: 129,00 zł
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponoszą nie tylko kierownicy jednostek, lecz także pracownicy, którym powierzono określone zadania. Książka odpowiada m.in. na następujące pytania: jakie czynności należy podjąć w przypadku otrzymania... więcej ›

Opis książki

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponoszą nie tylko kierownicy jednostek, lecz także pracownicy, którym powierzono określone zadania.

Książka odpowiada m.in. na następujące pytania:

 • jakie czynności należy podjąć w przypadku otrzymania informacji o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych od osób i podmiotów nieuprawnionych do złożenia zawiadomienia,
 • jaki jest zakres odpowiedzialności za dopuszczenie do przedawnienia należności cywilnoprawnych,
 • konsekwencje naruszenia zasady zaciągania zobowiązań,
 • jak zarządzać płynnością finansową w jednostce,
 • jak wydatkować środki publiczne, aby nie naruszyć dyscypliny finansów publicznych.

Autorami tej książki są członkowie Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych (prof. Artur Walasik), Rzecznicy Dyscypliny Finansów Publicznych I instancji (Arkadiusz Talik, Mateusz Winiarz), pracownicy Ministerstwa Finansów (Wojciech Robaczyński, Marek Głuch, Anna Rotter, Zbigniew Zieliński), członkowie Regionalnych Izb Obrachunkowych z całej Polski (Arkadiusz Babczuk, Janusz Facon, Jarosław Kotowski, Jolanta Radzieja, Krystyna Sawicka).

W opracowaniu autorzy opisują problematykę związaną z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez kierownika jednostki sektora finansów publicznych, głównego księgowego i poszczególnych pracowników. Podają konkretne rozwiązania dotyczące rachunkowości, sprawozdawczości finansowej, inwentaryzacji, kontroli zarządczej, udzielania zamówień publicznych.

Autorzy szczegółowo opisali czynności podejmowane w przypadku otrzymania informacji o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych - zarówno od osób i podmiotów uprawnionych do złożenia zawiadomienia, jak i nieuprawnionych. Sposób przekazywania i rozpatrywania tej informacji przez rzecznika dyscypliny finansów publicznych, kierowników danej jednostki i organów sprawujących nadzór nad tą jednostką.

Autorzy podają konkretne wskazówki, jak należy dokonywać wydatków publicznych w jednostce samorządu terytorialnego, aby nie naruszyć dyscypliny finansów publicznych. Podpowiadają czytelnikowi, że ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych może wspomagać zarządzanie finansami w jednostce. Wskazują także istotne prawne aspekty umowy w sprawie zamówienia publicznego, udzielenia koncesji na roboty budowlane lub usługi.

W książce autorzy poruszają także temat znikomej szkodliwości w finansach publicznych. Czytelnik dowie się, jakie znaczenie mają skutki danego naruszenia dyscypliny. W związku z rosnącą popularnością budżetu partycypacyjnego czytelnik znajdzie przykłady tego typu rozwiązań w naszych kraju oraz powiązanie budżetu partycypacyjnego z dbałością o zachowanie dyscypliny finansów publicznych.

W książce czytelni znajdzie również przegląd orzecznictwa dotyczący naruszeń dyscypliny finansów publicznych.

Zalety publikacji:

 • kompleksowe opracowanie dotyczące dyscypliny finansów publicznych z uwzględnieniem budżetu partycypacyjnego, zamówień publicznych, koncesji na roboty budowlane lub usług i innych ważnych zagadnień interesujących zarządzających jednostką sektora finansów publicznych..
 • konkretny opis zakresu odpowiedzialności w JST z punktu widzenia danych stanowisk (wójt, główny księgowy, pracownik, któremu powierzono dany zakres obowiązków),
 • wskazówki dotyczące prowadzenia finansów w jednostce wedle ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Grupa docelowa:

Kierownicy lub główni księgowi/skarbnicy wszystkich jednostek sektora finansów publicznych (zwłaszcza gminy i powiaty)

Kierownicy lub główni księgowi podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych, którym przekazano do wykorzystania lub dysponowania środki publiczne, np. organizacje fundacje, stowarzyszenia, spółki z udziałem JST


Podatki i księgowość - kompleksowa oferta publikacji Sprawdź wszystkie

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Sektor publiczny w praktyce
 • Rok wydania: 2014
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 308
 • Wymiary: 165x238 mm
 • Waga: 520 g
 • ISBN: 978-83-255-7230-3
 • EAN: 9788325572303
 • Kod serwisu: 00588300

Kategorie