Prawo Nowych Technologii Nr 3/2022

Promocyjna cena
%
 • 126,65 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 119,20 zł
  Cena katalogowa: 149,00 zł
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Aktualne problemy stosowania prawa nowych technologii w kontekście najnowszych regulacji. Kwartalnik obejmuje 6 bloków merytorycznych dotyczących: ochrony danych osobowych i prywatności, cyberbezpieczeństwa, handlu elektronicznego, innowacji, Internetu i mediów oraz IT. Sprawdź co omawiamy w najnowszym numerze!... więcej ›

Opis czasopisma

Aktualne problemy stosowania prawa nowych technologii w kontekście najnowszych regulacji!

W numerze 3/2022 polecamy:

DANE OSOBOWE I PRYWATNOŚĆ

Magdalena U. MiernikWizerunek a nowe technologie. Wizerunek jako dana biometryczna"

W świecie nowych technologii wizerunek to nie tylko jeden z najważniejszych nośników informacji (jak przekonuje znane chińskie przysłowie – jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów), ale również dobro każdego człowieka, które często jest wykorzystywane w sposób bezrefleksyjny i bezprawny. Dlatego warto przypomnieć, że wizerunek człowieka to jedno z najważniejszych dóbr każdego z nas, którym warto świadomie zarządzać. Jak nowe technologie, w tym biometria, korzystają z naszego wizerunku? Co zrobić, aby w sposób świadomy zarządzać swoim wizerunkiem?

Artur Piechocki, Katarzyna Gorzkowska „Wybrane wyzwania dla ochrony prywatności w metawerse"

Epidemia COVID-19 przyspieszyła proces digitalizacji i przyczyniła się do przeniesienia wielu aktywności do cyfrowego świata. Powszechne i akceptowalne stały się zdalna praca, zdalne nauczanie, czy udział w konferencjach i spotkaniach za pośrednictwem narzędzi takich jak Google Meet czy Microsoft Teams. Postępująca wirtualizacja życia, jak również popularność wirtualnych walut wpłynęły na wzrost zainteresowania tzw. wirtualnym wszechświatem.

INNOWACJE

Tomasz Świętnicki, Mateusz JakubikNowe technologie w koncepcji inteligentnego miasta"

Artykuł ma na celu przedstawienie zastosowania nowych technologii w koncepcji inteligentnego miasta. Postaramy się przedstawić tę koncepcję w polskiej rzeczywistości. Artykuł zawiera korzyści oraz zagrożenia, jakie płyną z zastosowania koncepcji „smart city" w praktyce. Uważamy, że sam rozwój technologiczny, w połączeniu ze znacznym wzrostem liczby mieszkańców na świecie, przynosi bardzo dynamiczne zmiany w sposobie funkcjonowania społeczeństw. Głównym miejscem interakcji tych dwóch podstawowych czynników są szybko zmieniające się miasta i ich charakter. Z jednej strony, jesteśmy świadkami wyczerpania się modelu rozwoju zachodnich miast, z drugiej zaś, państwa rozwijające się przeżywają potężny przyrost mieszkańców, często w bardzo ubogich dzielnicach. Jednym z rozwiązań mających na celu tworzenie strategii przystających do obecnych realiów jest właśnie koncepcja tzw. smart city. W Polsce koncepcję tę tłumaczy się zazwyczaj jako „miasto inteligentne", co dodatkowo komplikuje jej zrozumienie przez zastosowanie upraszczającego zapożyczenia semantycznego. W poniższym artykule stawiamy tezę, że o wiele lepiej zrozumiałym wyrażeniem byłoby zastosowanie terminologii miasta sprytnego.

dr Dominik SybilskiNowe modele dzielenia się danymi według przepisów aktu w sprawie zarządzania danymi (DGA). Cz. II. Spółdzielnie danych i dostawcy usług pośrednictwa danych".

Przedmiotem artykułu jest analiza i ocena prawnej regulacji dostawców usług pośrednictwa danych oraz spółdzielni danych według przepisów Aktu w sprawie zarządzania danymi (DGA). Podmioty te, wraz z organizacjami altruizmu danych, tworzą nowy ekosystem dzielenia się danymi zarówno osobowymi, jak i nieosobowymi. W tekście omówiono koncepcję spółdzielni danych oraz usług pośrednictwa danych, ich definicje legalne oraz wymagania, jakie muszą spełniać dostawcy takich usług.

INTERNET I MEDIA

Charles Bouffier, Victoire DanèsA step towards legalising web scraping under French law"

As new technologies develop rapidly, the law has to constantly catch up and change. The relatively new activity of web scraping has the potential to breach copyrights and other protections if not regulated carefully. The French law has now taken a step towards this, with an important exception for text and data mining.

Xawery KonarskiUnijny Akt o Usługach Cyfrowych – cele uchwalenia, zakres stosowania oraz najważniejsze obowiązki dostawców usług pośrednich"

W dniu 19.10.2022 r. został uchwalony jeden z najważniejszych w ostatnich dwudziestu latach aktów prawnych z zakresu prawa Internetu, tj. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2022/2065 w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o Usługach Cyfrowych). Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w dniu 27.10.2022 r. i weszło w życie w dniu 16.11.2022 r. Zdecydowana część jego przepisów będzie natomiast obowiązywała od 17.2.2024 r. (art. 93 ust. 2). W artykule zostaną przedstawione najważniejsze regulacje „nowej konstytucji Internetu", za jaką uchodzi Akt o Usługach Cyfrowych.

dr Magdalena PiechWyłączenie odpowiedzialności dostawców usług pośrednich na gruncie Aktu o Usługach Cyfrowych. Analiza na tle dyrektywy 2000/31"

Przyjęcie Aktu o Usługach Cyfrowych to istotny moment w historii kształtowania unijnego prawa Internetu. Po ponad 20 latach obowiązywania dyrektywy 2000/312 jej postanowienia nie przystawały do realiów, w tym do nowych typów usług cyfrowych. Lukę tę stopniowo wypełniała doktryna, przepisy krajowe i unijne prawodawstwo sektorowe, a także orzecznictwo sądów krajowych i TSUE. Nie dawało to jednak wystarczającej pewności prawnej, a przede wszystkim spójności przepisów na jednolitym rynku. Akt o Usługach Cyfrowych konsoliduje ten dorobek i czerpiąc z dobrych praktyk rynkowych zmierza do uporządkowania przepisów dotyczących usług pośrednich, ich odpowiedzialności, a także roli i obowiązków tych usługodawców wobec treści odbiorców usług.

Partnerem merytorycznym Kwartalnika jest Stowarzyszenie Prawa Nowych Technologii.


Rada programowa:

prof. Aleksander Chłopecki (Uniwersytet Warszawski), prof. Kinga Flaga-Gieruszyńska (Uniwersytet Szczeciński), prof. Jacek Gołaczyński (Uniwersytet Wrocławski), prof. Katarzyna Grzybczyk (Uniwersytet Śląski), prof. Paweł Księżak (Uniwersytet Łódzki), prof. Wojciech Machała (Uniwersytet Warszawski), prof. Andrzej Matlak (Uniwersytet Jagielloński), dr Ireneusz Matusiak (Prezes Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy PIIT), prof. Monika Namysłowska (Uniwersytet Łódzki), dr hab. Adrian Niewęgłowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), prof. Stanisław Piątek (Uniwersytet Warszawski), prof. Paweł Podrecki (Polska Akademia Nauk), prof. Przemysław Polański (Akademia Leona Koźmińskiego), prof. Rafał Sikorski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), prof. Grzegorz Sibiga (Polska Akademia Nauk), prof. Marek Świerczyński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Kolegium redakcyjne:

adw. Xawery Konarski (Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy), r.pr. dr Aleksandra Auleytner (Domański Zakrzewski Palinka), r.pr. Witold Chomiczewski (Lubasz i Wspólnicy), adw. Maciej Kubiak (SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk), r.pr. Mikołaj Sowiński (Sołtysiński Kawecki Szlęzak), r.pr. Artur Piechocki (APLaw), red. Piotr Grabarczyk (Wydawnictwo C.H.Beck).

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Prawo Nowych Technologii
 • Rok wydania: 2022
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 48
 • Wymiary: 165x236 mm
 • Waga: 150 g
 • ISSN: 2720-1600
 • ISBN: 977272016022703
 • EAN: 977272016022703
 • Kod serwisu: PZ07

Kategorie