Studia Prawa Prywatnego to kwartalnik związany z najbardziej prestiżową serią książkową w ofercie Wydawnictwa C.H.Beck: System Prawa Prywatnego, publikowaną we współpracy z Instytutem Naukowym PAN. Opiekę merytoryczną nad kwartalnikiem sprawują najwybitniejsze autorytety polskiego prawa prywatnego. Redaktorem Naczelnym był prof. Zbigniew Radwański. Jego dzieło kontynuuje prof. Bogudar Kordasiewicz jako Redaktor Naczelny wraz z Zastępcą Redaktora Naczelnego dr. Mateuszem Grochowskim.
W prezentowanym Zeszycie 3–4/2019 zostaną opublikowane następujące artykuły:
- Krzysztof Mularski, Skarga pauliańska a tzw. czynności ekwiwalentne;
- Andrzej Jakubiec, O zakresie zastosowania art. 210 KSH w odniesieniu do umów zawieranych z członkiem zarządu;
- Piotr Klaczak, Klauzula gwarancyjna w umowach o świadczenie usług, o których mowa w art. 750 KC;
- Anna Nowak, Dopuszczalność objęcia ochrona prawnoautorską zapachu i smaku w świetle najnowszego orzecznictwa TSUE;
- Piotr Sobański, Discussion on joint wills in Poland.
Profesor Krzysztof Mularski w swoim artykule podejmuje kompleksową analizę wykładni wybranych fragmentów przepisów konstruujących instytucję skargi pauliańskiej w kontekście tzw. czynności ekwiwalentnych. Artykuł zawiera również analizę orzecznictwa sądowego.
Doktor Andrzej Jakubiec w swoim artykule podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie o zakres hipotezy art. 210 § 1 KSH. Autor przedstawia kilka konfiguracji podmiotowych i przedmiotowych, w których spółka powinna korzystać z ochrony przewidzianej w art. 210 KSH.
Piotr Klaczak wyczerpująco przedstawia zagadnienie klauzul gwarancyjnych zamieszczanych w umowach o świadczenie usług, o których mowa w art. 750 KC. Autor omawia m.in. zagadnienia dotyczące modyfikacji podstaw odpowiedzialności odszkodowawczej, charakterystyki normy gwarancyjnej, a także klauzul gwarancyjnych a reżimu odpowiedzialności.
Anna Nowak w swoim artykule dokonuje obszernego przeglądu najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie dopuszczalności objęcia ochroną zapachu i smaku. W artykule znajdziemy również omówienie pojęcia utworu w ustawodawstwach krajów członkowskich UE, w prawie UE, w orzecznictwie TSUE, jak i w orzecznictwie Francji i Holandii. Autorka podejmuje kompleksową analizę wyroku Levola Hengelo B v. Smilde Foods BV.
Niniejszy numer czasopisma został także wzbogacony o artykuł w języku angielskim.
Piotr Sobański w swoim artykule przedstawia dotychczasowe rozważania polskiej doktryny na temat testamentów wspólnych oraz prezentuje najnowsze propozycje Zespołu Prawa Spadkowego co do ewentualnej regulacji testamentów wspólnych wraz z autorskim ich omówieniem.