Opis książki
Opis pełny
W monografii zostały przedstawione wyniki badań reakcji inwestorów na giełdach w Warszawie, Wiedniu i Frankfurcie na publikacje wskaźników makroekonomicznych oraz wskaźników nastrojów opisujących stan gospodarki USA. Do oceny wykorzystano dane śróddzienne pochodzące z lat 2004-2014.
Badania przedstawione w książce dotyczą oddziaływania publikacji wskaźników makroekonomicznych na:
- zmienność śróddziennych stóp zwrotu,
- śróddzienne wartości obrotu,
- śróddzienne stopy zwrotu (mierzone w 5- i 1-minutowych oraz 15-sekundowych przedziałach),
- transakcyjne czasy trwania i ich sezonowość,
- zależności między czasem trwania ceny, a wielkością obrotów.
Oprócz badań empirycznych, w książce zostały przedstawione odpowiednie zagadnienia teoretyczne prezentujące:
- organizację handlu na giełdach w Warszawie, Wiedniu i Frankfurcie,
- wskaźniki makroekonomiczne,
- analizę zdarzeń, która jest głównym narzędziem prowadzonych badań.
Książka jest adresowana do teoretyków i praktyków zainteresowanych tematyką rynków kapitałowych. Z jednej strony, praktycy inwestujący na giełdzie znajdą w niej potwierdzenie i ekonometryczne objaśnienie zjawisk i zależności, które sami często obserwują. Z drugiej strony, pracownicy naukowi i studenci znajdą tu obszerny materiał teoretyczny wraz z wynikami badań empirycznych.
Na uwagę w omawianej pracy zasługują szczegółowe dyskusje ważnych metodologii badawczych, które wykorzystywane są we współczesnych badaniach w obszarze będącym głównym tematem książki, jak np. testy statystyczne służące do analizy zdarzeń na rynkach finansowych oraz modele czasu trwania.(...)
Badania przedstawione w recenzowanej książce z pewnością są bardzo ważne dla środowiska naukowego, w szczególności dla ekonometryków, ekonomistów oraz badaczy rynków finansowych. Mogą one mieć także spore znaczenie praktyczne np. dla inwestorów giełdowych oraz analityków finansowych, a także dla organów nadzorujących rynki kapitałowe i ich instytucje, tj. giełdy papierów wartościowych.
Dr hab. Janusz Brzeszczyński, prof. nadzw. UŁ
Zawartość merytoryczną monografii oceniam wysoko. Przedmiot prezentowanego wywodu jest bardzo spójny. Jednoznaczną jego osią jest znaczenie informacji w procesie cenotwórczym. Autorzy dokonują tego niejako w dwóch wymiarach. Prezentują sformalizowane instrumentarium badań służących pomiarowi tempa absorpcji zaskoczeń informacyjnych przez ceny, a także – na podstawie analiz empirycznych – formułują szczegółowe wnioski dotyczące skali i znaczenia poszczególnych źródeł takich nieoczekiwanych informacji. Wyniki przedstawionych analiz poszerzają pole wiedzy w zakresie paradygmatu efektywności rynku oraz empirycznych aspektów mikrostruktury rynku akcji.
Dr hab. Katarzyna Bień-Barkowska, prof. SGH
Producentem produktu jest: Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa, [email protected], tel. +48 22 311 22 22. Powyższe dane kontaktowe służą konsumentom do składania skarg oraz informowania o problemach związanych z bezpieczeństwem produktu.
Pliki do pobrania
Szczegóły
- Seria: Finanse
- Rok wydania: 2020
- Oprawa: Miękka
- Liczba stron: 356
- Wymiary: 165x238 mm
- Waga: 760 g
- ISBN: 978-83-8158-590-3
- EAN: 9788381585903
- Kod serwisu: 00799000
- Producent: Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o.
- Informacje: Bezpieczeństwo produktu