Najnowszy na rynku komentarz do ustawy z 29.7.2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 6.9.2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty". To praktyczne opracowanie uwzględnia tzw. dużą nowelizację wprowadzoną ustawą z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.
Komentarz w przejrzysty sposób tłumaczy przepisy z zakresu:
- zadań administracji publicznej dotyczącej przeciwdziałania przemocy domowej;
- zasad postępowania wobec osób doznających przemocy domowej;
- zasad postępowania wobec osób stosujących przemoc domową.
Zmiany wprowadzone tzw. dużą nowelizacją rozszerzono o szereg rozwiązań, które w sposób istotny rozszerzają zakres przedmiotowy i podmiotowy ustawy, a tym samym sytuacji, w których organy reprezentowane w Zespołach Interdyscyplinarnych zobowiązane są do założenia i prowadzenia procedury Niebieskie Karty.
Nowością tym zakresie jest zmiana samego pojęcia przemocy w rodzinie i zastąpienie go terminem „przemoc domowa". Dodatkowo wprowadzono cztery nowe (lub zmienione) definicje, które uporządkowały terminologię używaną w tekście ustawy.
W komentarzu znajdziemy omówienie różnic i wskazanie przykładów wprowadzonych nowych definicji czyli:
- definicja przemocy w rodzinie została zastąpiona definicją przemocy domowej;
- definicja osoby doznającej przemocy domowej;
- zrezygnowano z dotychczasowej definicji członka rodziny i w to miejsce wprowadzono ustawową definicję osoby stosującej przemoc domową;
- definicja świadka przemocy domowej wprowadza dwie różne kategorie świadków: pierwsza w sytuacji, gdy świadek widział akt przemocy i druga kategoria ustanawia świadkiem przemocy domowej każdego, kto ma wiedzę o przemocy.
Nowelizacja wprowadza całkowicie nowe rozwiązania prawne dotyczące zakresu podmiotowego procedury Niebieskiej Karty. Dlatego komentarz ma walory unikalności ponieważ w kompleksowy sposób analizuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta" z września 2023 r.
Dzięki tej publikacji Czytelnik otrzymuje m.in. wiedzę o:
- kto wchodzi w skład Zespołu Interdyscyplinarnego?
- jakie są uprawnienia Zespołu Interdyscyplinarnego?
- jaka jest rola Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego?
- jakie zadania realizuje Grupa Diagnostyczno – Pomocowa?
- jak odseparować sprawcę przemocy od ofiary?
- jaki jest katalog osób zobowiązanych do wszczynania procedury NK?
- jakie działania monitorujące należy podejmować po zamknięciu Niebieskiej Karty?
- jakie informacje powinien zawierać protokół z zakończenia procedury NK?
Prezentowany komentarz stanowi doskonałe wsparcie dla wszystkich podmiotów uczestniczących w postępowaniach z zakresu przemocy domowej. Dotyczy to głównie: pracowników socjalnych, sędziów, kuratorów, policji, nauczycieli, prawników.