Zbiór 94 praktycznych wzorów pism z objaśnieniami orzecznictwem z zakresu PSA.
Umowy, pisma korporacyjne i procesowe z zakresu obsługi prostej spółki akcyjnej z objaśnieniami to publikacja, która jest odpowiedzią na wprowadzenie nowej spółki kapitałowej do Kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie od 1.7.2021 r.
Rozwiązania przyjęte w art. 300(1)–300(134) KSH mają być jednym z impulsów dla rozpoczynania działalności gospodarczej w celu realizacji przedsięwzięć typu start-up, a w związku z tym przyczyniać się do wzrostu innowacyjności gospodarki. Rozwiązanie to jest dostosowaniem się do wymogów współczesnej gospodarki, w której duży nacisk kładzie się na prostotę i elastyczność. Prostota przejawia się w łatwości zakładania, działania oraz likwidacji spółki, a elastyczność w dużej swobodzie akcjonariuszy.
Podstawowymi cechami normatywnymi prostej spółki akcyjnej są:
- możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej spółki;
- wprowadzenie rozwiązań umożliwiających wniesienie do spółki know-how, pracy i usług bez skomplikowanych i kosztownych wycen podczas rozpoczynania działalności;
- pozostawienie założycielom znacznej swobody w odniesieniu do systemu organów spółki – możliwość wyboru między dualistycznym a monistycznym systemem zarządzania (i nadzoru);
- prosta rejestracja elektroniczna i wykorzystywanie środków elektronicznych w funkcjonowaniu spółki;
- szybka i nieskomplikowana likwidacja spółki.
Autor zebrał wzory pism korporacyjnych przydatnych i potrzebnych przy funkcjonowaniu prostej spółki akcyjnej. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia objaśnia to co niezrozumiałe oraz korzysta z orzecznictwa, które zdążyło powstać w czasie tych kilku miesięcy od wprowadzenia tego rodzaju spółki do KSH.
Publikacja zawiera wzory pism korporacyjnych związane z:
- wymogami powstania spółki;
- składnikami umowy prostej spółki akcyjnej;
- wkładami;
- prostą spółką akcyjną w organizacji;
- zgłoszeniem spółki do rejestru;
- dywidendą;
- umorzeniem akcji;
- akcjami uprzywilejowanymi;
- akcjami założycielskimi;
- zmianami w składzie akcjonariuszy,
- uchwałami, protokołami i regulaminami organów,
- zmianą umowy spółki i zwykłą emisją akcji;
- uchwałą o emisji akcji;
- umową objęcia akcji;
- upoważnieniem zarządu do emisji akcji,
- rozwiązaniem i likwidacja spółki.
Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim do praktyków: adwokatów, radców prawnych, notariuszy i sędziów. Może zainteresować także wspólników (akcjonariuszy) i członków zarządów, rad nadzorczych, rad dyrektorów, komisji rewizyjnych, prokurentów spółek kapitałowych oraz aplikantów zawodów prawniczych.