Przedsprzedaż

Wolność myśli, sumienia i wyznania dziecka jako fundamentalne prawo człowieka

5% taniej
Promocyjna cena 5% taniej
 • 160,55 zł z VAT
  Cena katalogowa: 169,00 zł z VAT
  5% taniej
  Promocyjna cena przed premierą
 • Koszt dostawy od 0 zł!

  Wysyłka w dniu premiery [?]

  Dowiedz się więcej o realizacji zamówień zapowiedzi ›

Autor: dr Joanna de Pree

Publikacja porusza jeden z najbardziej spornych tematów, czyli prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania dziecka w Polsce. Wskazuje na odrębności i dysproporcje w widzeniu pozycji i zdolności dziecka do korzystania z tego prawa w doktrynie prawa polskiego,... więcej ›

Więcej o książce

Publikacja porusza jeden z najbardziej spornych tematów, czyli prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania dziecka w Polsce. Wskazuje na odrębności i dysproporcje w widzeniu pozycji i zdolności dziecka do korzystania z tego prawa w doktrynie prawa polskiego, międzynarodowego, kościelnego i prawa innych krajów. Analizuje różnice historyczne i kulturowe kształtujące definicję dziecka, dzieciństwa oraz wzrastających z wiekiem kompetencji emocjonalnych i intelektualnych dziecka w tym zakresie. W tym celu sięga też poza materiałami stricte prawnymi do źródeł z obszaru filozofii prawa, socjologii i pedagogiki i w takim sensie ma też interdyscyplinarny charakter. Wskazuje, że to podstawowe prawo człowieka pomimo zaleceń Komitetu Praw Dziecka do zmiany zachowawczego stanowiska stanowi wciąż neglecta regio polskiej doktryny prawnej.

Autorka ma świadomość, że poruszając ten temat otwiera tym samym mitologiczną puszkę Pandory, którą w warunkach polskich stanowi prawo dziecka starszego do swobody religijnej i światopoglądowej w zakresie nauczania religii i etyki w szkole państwowej. Ufa jednak, że głębsza dyskusja w tym zakresie umożliwi zmianę niekorzystnego obecne podejścia do prawa dziecka starszego w Polsce i pozwoli mu tak jak i jego rówieśnikom w innych krajach na korzystanie z przyznanej mu w Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 r., autonomicznie pojętej wolności w zakresie myśli, sumienia i wyznania a stanowiącej najbardziej fundamentalne prawo człowieka.

Szczegóły

Premiera: 30 maja 2019
Seria: Monografie Prawnicze
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-8158-227-8
Liczba stron: 330
Oprawa: Twarda
Waga: 920 g