Szczegółowa analiza zagadnień obejmujących część ogólną zobowiązań Kodeksu cywilnego.
Kodeks cywilny. Tom II. Komentarz zawiera wyjaśnienia do art. 353–626 obejmujące część ogólną zobowiązań, w której zostały poddane szczegółowej analizie wszystkie zagadnienia wchodzące w jej zakres m.in. takie jak:
- przepisy ogólne prawa zobowiązań;
- wielość dłużników albo wierzycieli: zobowiązania solidarne oraz podzielne i niepodzielne, ogólne przepisy dotyczące zobowiązań umownych, bezpodstawnego wzbogacenia, czynów niedozwolonych, odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, potrącenia, odnowienia i zwolnienia z długu;
- wchodzące w zakres części szczegółowej zagadnienia: sprzedaży: rękojmi za wady, gwarancji przy sprzedaży i szczególnych rodzajów sprzedaży, a także zamiany, dostawy oraz kontraktacji.
Komentarz został napisany dla osób poszukujących rozwiązania praktycznego problemu prawnego. Na podstawie obserwacji praktyki identyfikuje on problemy i wskazuje rozwiązania w oparciu o wiedzę praktyczną, podbudowaną jednak teoretycznie. Ten komentarz „zaczyna się tam, gdzie pojawia się problem”.
Publikacja zawiera szczegółowe omówienie prezentowanych zagadnień z odniesieniem do najbardziej aktualnych poglądów doktryny, a także liczne orzecznictwo i jego analizę dokonaną pod kątem potrzeb praktyki. Uporządkowana struktura tekstu, powoływanie orzeczeń, glos oraz literatury ułatwiają zaś praktykom znalezienie rozwiązań problemów prawnych i zdobycie argumentów na poparcie własnego stanowiska.
Autorami komentarza są prawnicy łączący wiedzę teoretyczną i praktyczną: profesorowie prawa i wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jednocześnie adwokaci i radcowie prawni. Wszyscy autorzy wywodzą się z największej katedry prawa cywilnego w Polsce, co gwarantuje spójność i jednolitość analizy teoretycznej, której poddawane są problemy prawne pod kątem znalezienia praktycznych rozwiązań.
Publikacja uwzględnia najnowszy stan prawny, poddając wnikliwej analizie wszystkie nowelizacje wprowadzone do Kodeksu cywilnego w ostatnim czasie, m.in. przez:
- ustawę z 31.7.2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495), która reguluje stosowanie przepisów ogólnych o zobowiązaniach umownych dotyczących konsumenta do osoby fizycznej;
- ustawę z 14.5.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 875), zmieniającą przepis dotyczący nieważności przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości mieszkalnej wykorzystywanej przez konsumenta;
- ustawę z 24.6.2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2021 r. poz. 1509), wprowadzającej przepis dotyczący zadośćuczynienia pieniężnego najbliższym członkom rodziny;
- projektowane zmiany z Druku RCL UC 53 związane z dostosowaniem przepisów Kodeksu cywilnego do dyrektywy 2019/770 w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych.