Ustawowe prawo do odstąpienia od umowy dystrybucji - przesłanki i skutki jego realizacji

 • 189,00 zł z VAT
  Najniższa cena: 151,20 zł
  Cena katalogowa: 189,00 zł
 • Nawet 20% TANIEJ z kodem: RABAT20

  Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Publikacja prezentuje zagadnienia związane z umową dystrybucji jako nienazwaną umową pośrednictwa handlowego w kontekście ustawowego prawa odstąpienia od umowy. Zasadnicza część publikacji dotyczy reguł rządzących ustawowym prawem odstąpienia od umowy dystrybucji,... więcej ›

Opis książki

Publikacja prezentuje zagadnienia związane z umową dystrybucji jako nienazwaną umową pośrednictwa handlowego w kontekście ustawowego prawa odstąpienia od umowy.

Zasadnicza część publikacji dotyczy reguł rządzących ustawowym prawem odstąpienia od umowy dystrybucji, potencjalnych podstaw dla skorzystania z tego uprawnienia oraz jego konsekwencji, zarówno dla samej umowy dystrybucji, jak i dla powiązanych z nią umów wykonawczych.

Książka obejmuje zagadnienia teoretyczne dotyczące prawa umów handlowych oraz prawa zobowiązań, w tym ustawowego prawa do odstąpienia od umów wzajemnych. Szczegółowo omówiono następujące zagadnienia:

 • umowa dystrybucji w prawie polskim – umowa dystrybucji jako: umowa nienazwana o świadczenie usług pośrednictwa handlowego, umowa ramowa, stanowiąca źródło stosunku zobowiązaniowego o charakterze trwałym oraz umowa wzajemna; reżim prawny umowy dystrybucji w polskim prawie i wg. DCFR; umowa dystrybucji i umowy wykonawcze.
 • przesłanki ustawowego prawa do odstąpienia od umowy dystrybucji – odstąpienie od umowy w polskim prawie cywilnym, ustawowe prawo do odstąpienia od umowy dystrybucji z powodu naruszenia zobowiązania wynikającego z tej umowy, forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy dystrybucji, interpretacja oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy, zastrzeżenie umownego prawa odstąpienia a możliwość skorzystania z ustawowego prawa do odstąpienia, relacja pomiędzy ustawowym prawem do odstąpienia od umowy a prawem do wypowiedzenia umowy z ważnych powodów;
 • skutki skorzystania z ustawowego prawa odstąpienia od umowy dystrybucji dla tej umowy i zobowiązań z niej wynikających – skutki skorzystania z ustawowego prawa odstąpienia od umowy, stosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, skutek odstąpienia od umowy dystrybucji dla tej umowy, odstąpienie od umowy dystrybucji a causa tej umowy, odszkodowanie należne wierzycielowi w związku z odstąpieniem od umowy dystrybucji, kary umowne a odstąpienie od umowy dystrybucji, rażące wygórowanie kary umownej za odstąpienie od umowy, obowiązki pozostające w mocy po odstąpieniu od umowy dystrybucji;
 • konsekwencje realizacji ustawowego prawa odstąpienia od umowy dystrybucji w kontekście powiązań z umowami wykonawczymi – skutki odstąpienia od umowy dystrybucji dla umów wykonawczych, świadczenie z umów wykonawczych sprzedaży a bezpodstawne wzbogacenie, zobowiązanie do zwrotnego nabycia towarów i zapasów.

Przeprowadzona analiza stanowi podstawę do sformułowania konkluzji dotyczących pojęcia i regulacji umowy dystrybucji oraz możliwości skorzystania z ustawowego prawa odstąpienia od takiej umowy i skutków, do jakich ono prowadzi. Omawia także wpływ, jaki powiązania między umową dystrybucji a umowami wykonawczymi wywierają na realizację i konsekwencje ustawowego prawa odstąpienia.

Książka jest adresowana przede wszystkim do radców prawnych i adwokatów, sędziów, ekonomistów, studentów, pracowników naukowych oraz osób zainteresowanych prawem cywilnym i handlowym, a w szczególności tematyką związaną z umowami handlowymi.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Monografie Prawnicze
 • Rok wydania: 2022
 • Oprawa: Twarda
 • Liczba stron: 368
 • Wymiary: 145x205 mm
 • Waga: 570 g
 • ISBN: 978-83-8291-095-7
 • EAN: 9788382910957
 • Kod serwisu: 00917500

Kategorie