Przedsprzedaż

Odwołanie w postępowaniu w sprawach o udzielenie zamówienia publicznego

 • 229,00 zł z VAT
 • Koszt dostawy od 0 zł!

  Wysyłka w dniu premiery [?]

  Dowiedz się więcej o realizacji zamówień w przedsprzedaży ›

Planowany termin wydania:
26 lipca 2024
Powiadomienie o premierze ›

Rozważania zawarte w tej książce powstały w związku z potrzebą przeanalizowania statusu prawnego odwołania pełniącego funkcję podstawowego środka ochrony prawnej w zamówieniach publicznych... więcej ›

Opis książki

Termin „odwołanie" w języku polskim ma zasadniczo pejoratywne znaczenie, ponieważ pierwsze skojarzenia kierowane są w stronę sporu, który spowodowany jest brakiem zgody odwołującego się z decyzjami, które mają lub mogą mieć wpływ na jego sytuację. Odnosząc z kolei pojęcie odwołania do języka prawnego oraz prawniczego, można mówić o odwołaniu od wyroków, odwołaniu się od decyzji czy odwołaniu do wyższej instancji. Każdorazowo wniesienie odwołania przejawem braku akceptacji czy też zgody na wydane rozstrzygnięcie. Jest ono powiązane z oczekiwaniem powtórnej weryfikacji przedmiotowej sprawy, w której zapadły decyzje lub inne rozstrzygnięcia, których odwołujący nie przyjmuje za słuszne. Podstawową intencją odwołującego jest zatem doprowadzenie do ponownego rozpoznania jego sprawy z nadzieją na zmianę rozstrzygnięcia, które zapadło w jego sprawie.

Odwołanie, które występuje w sprawach o udzielenie zamówienia publicznego, można z całą pewnością uznać za wyjątkowy środek prawny. Jest to podstawowy środek ochrony prawnej, skierowany wyłącznie do wąskiego grona adresatów, którzy nabywają prawo do odwołania pod warunkiem przystąpienia do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jednym z powodów wyjątkowości omawianej instytucji jest regulacja prawna, która jej dotyczy. Należy mieć na uwadze, że system zamówień publicznych nie ma tak głębokich korzeni jak system prawa cywilnego czy prawa karnego, a jego powstanie zostało w pewnym sensie wymuszone i ma związek ze zmianami ustrojowymi w Polsce po 1989 r. Odwołanie ewoluowało wraz z każdą nowelizacją ustawy regulującą wydatkowanie środków publicznych oraz w związku z wprowadzanymi regulacjami prawa unijnego. Należy także zwrócić uwagę, że wprowadzane zmiany odzwierciedlały także problemy, z jakimi tak zamawiający jak i wykonawcy musieli się mierzyć. Rozważania zawarte w tej książce powstały w związku z potrzebą przeanalizowania statusu prawnego odwołania pełniącego funkcję podstawowego środka ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.

Pomimo licznych publikacji poświęconych problematyce odwołania w prawie zamówień publicznych, do tej pory nie powstało aktualne monograficzne opracowanie dotyczące tego zagadnienia. Nie doczekało się ono zatem kompleksowego i całościowego opracowania, pomimo istotnego znaczenia praktycznego, jakie odwołanie odgrywa.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Monografie Prawnicze
 • Premiera: 26 lipca 2024
 • Rok wydania: 2024
 • Oprawa: Twarda
 • Liczba stron: 276
 • Wymiary: 145x205 mm
 • Waga: 420 g
 • ISBN: 978-83-8356-213-1
 • EAN: 9788383562131
 • Kod serwisu: 00995900

Kategorie

Tagi