Przedsprzedaż

Podatek od nieruchomości - ujęcie praktyczne

5% taniej
Promocyjna cena 5% taniej
 • 132,05 zł z VAT
  Cena katalogowa: 139,00 zł z VAT
  5% taniej
  Promocyjna cena przed premierą
 • Koszt dostawy od 0 zł!

  Wysyłka w dniu premiery [?]

  Dowiedz się więcej o realizacji zamówień zapowiedzi ›

Autor: Marcin Binaś

Podatek od nieruchomości to najistotniejszy dochód w gminnych budżetach wśród tych należności, które są wpłacane bezpośrednio do gmin – dlatego znajomość regulacji prawnych związanych z jego prawidłowym wymiarem jest wiedzą bardzo pożądaną z punktu widzenia zapewnienia... więcej ›

Więcej o książce

Podatek od nieruchomości to najistotniejszy dochód w gminnych budżetach wśród tych należności, które są wpłacane bezpośrednio do gmin – dlatego znajomość regulacji prawnych związanych z jego prawidłowym wymiarem jest wiedzą bardzo pożądaną z punktu widzenia zapewnienia wpływów finansowych w gminach.

Celem publikacji jest nie tylko przybliżenie podstawowych kwestii związanych z tym podatkiem – takich jak:

 • elementy konstrukcyjne należności (podmiot i przedmiot),
 • zasady naliczania kwot zobowiązań do zapłaty,

lecz również przybliżenie kwestii proceduralnych z nim związanych – poprzez przybliżenie takich pojęć jak:

 • zobowiązanie podatkowe,
 • obowiązek podatkowy,
 • podatnik,
 • ważny interes podatnika lub interes publiczny – w zakresie postępowań prowadzonych przez organy w zakresie ewentualnego udzielenia preferencji w zapłacie podatku.

W sposób syntetyczny została tu przedstawiona wiedza w zakresie nie tylko samego podatku lecz również dotyczących go ostatnich zmian jakie zaszły w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w latach 2017-2019.

Omówione tu zostały wybrane zagadnienia związane z wymiarem tego podatku (jak np. opodatkowanie elektrowni wiatrowych, garaży czy wpływ wydanych w grudniu 2017 r. dwóch wyroków przez Trybunał Konstytucyjny) – oraz w ostatnim rozdziale została stworzona ,,baza" składająca się z 200 wyroków sądów administracyjnych (podjętych w latach 2014-2019 na gruncie ustaw o podatkach i opłatach lokalnych i Ordynacji podatkowej).

Niewątpliwym atutem jest również treść ww. ustaw (wyciąg z Ordynacji podatkowej) według stanu prawnego na styczeń 2019 r. oraz wybrane wzory pism procesowych stosowanych w trakcie prowadzonych postępowań.

Szczegóły

Premiera: 26 marca 2019
Seria: Sektor publiczny w praktyce
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-8128-667-1
Oprawa: Miękka
Waga: 400 g