Zapowiedź

Ryzyko odpowiedzialności karnej w działalności gospodarczej. Compliance

Promocyjna cena 5% taniej
 • 170,05 zł z VAT
  Cena katalogowa: 179,00 zł z VAT
  5% taniej
 • Koszt dostawy od 0 zł!

  Wysyłka w dniu premiery [?]

  Dowiedz się więcej o realizacji zamówień w przedsprzedaży ›

Planowany termin wydania:
Styczeń 2022 r.
Powiadomienie o premierze ›

Kompleksowe omówienie problematyki ryzyka odpowiedzialności karnej w działalności gospodarczej. Publikacja została przygotowana przez praktyków oraz teoretyków, dzięki czemu przekazuje najważniejsze informacje związane z danym zagadnieniem prawnym, funkcjonowaniem danej... więcej ›

Opis książki

Kompleksowe omówienie problematyki ryzyka odpowiedzialności karnej w działalności gospodarczej.

Publikacja została przygotowana przez praktyków oraz teoretyków, dzięki czemu przekazuje najważniejsze informacje związane z danym zagadnieniem prawnym, funkcjonowaniem danej instytucji prawnej czy przepisu, wyjaśniając ich zastosowanie w praktyce prawniczej i rzeczywistości gospodarczej. Zawiera wiele praktycznych wskazówek wzbogacanych o liczne przykłady, a także przegląd najnowszego orzecznictwa w prezentowanym zakresie.

Prowadzenie działalności gospodarczej w ramach wolnego rynku wiąże się z wieloma ryzykami, w tym ryzykami o charakterze prawnym. W kontekście funkcjonowania organizacji compliance rozumiane jest jako przestrzeganie wymogów prawnych (wąskie ujęcie jako tzw. legal compliance). Dla osiągnięcia tego celu wdraża się obecnie systemy zgodności, które stały się już nieodzowną częścią składową dobrego zarządzania organizacją. Spełniają one wiele funkcji i celów, chroniąc organizację i jej członków przed ryzykiem niezgodności, w rezultacie której organizacja mogłaby ponieść poważne szkody. Współcześnie systemy zarządzania zgodnością mają rozwinięty charakter, łącząc w sobie szerokie spektrum elementów prewencyjnych celem promowania długofalowej kultury compliance.

Obserwowany wzrost znaczenia compliance w Polsce jest związany m.in. ze wzrostem skuteczności kontroli przeprowadzanych przez organy publiczne. Złożoność regulacji prawnych, ich zmienność oraz surowe zagrożenie sankcjami, w tym również o charakterze karnym, generuje presję na kadrze zarządzającej i potęguje ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przepisy prawa karnego zawierają szereg norm adresowanych do uczestników obrotu gospodarczego. Oprócz ogólnych unormowań zawartych w Kodeksie karnym, liczne ustawy szczegółowe zawierają rozdziały zatytułowane „Przepisy karne". W ten sposób różnego rodzaju ryzyka regulacyjne stają się zarazem ryzykami karnoprawnymi. Znaczna liczna norm prawa karnego, które potencjalnie może naruszyć uczestnik obrotu gospodarczego sprawia, że ryzyko karnoprawne staje się jednym z istotnych ryzyk prawnych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Publikacja to praktyczny komentarz zawierający omówienie m.in. takich zagadnień, jak:

 • ryzyko karnoprawne w działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem spółek kapitałowych;
 • rola wewnętrznych systemów compliance w minimalizowaniu ryzyka braku zgodności;
 • problematyka należytej staranności w wewnętrznym postępowaniu wyjaśniającym (kluczowe aspekty w kontekście dyrektywy UE o ochronie sygnalistów);
 • techniki prowadzenia wewnętrznych rozmów wyjaśniających;
 • zabezpieczenie oraz analiza danych i dowodów elektronicznych w wewnętrznym postępowaniu wyjaśniającym;
 • przeciwdziałanie nadużyciom i ich wykrywanie (kluczowe aspekty i typowe błędy);
 • materialnoprawne i procesowe znaczenie wewnętrznych systemów compliance i audytu śledczego.

Publikacja dzięki praktycznej strukturze będzie przydatna dla osób świadczących usługi doradcze na rzecz przedsiębiorców, w tym adwokatów i radców prawnych. Tworzona jest jednak przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, którzy prowadząc swoją działalność narażeni są na odpowiedzialność karną.

Legalis - System Informacji Prawnej Wydawnictwa C.H.Beck

Darmowy dostęp do aktów prawnych online

Jeżeli w najbliższym czasie którykolwiek z aktów prawnych dostępnych w tej pozycji zostanie zaktualizowany, to istnieje możliwość bezpłatnego dostępu online do wersji ujednoliconych zawierających zmiany!

Aby skorzystać z dostępu do aktów prawnych online, należy przejść do strony legalis.pl/beckplus i użyć kodu znajdującego się na karcie zdrapce dołączonej do książki.

Dostęp trwa rok i uprawnia do korzystania z wersji ujednoliconych:

 • Kodeksu karnego,
 • Kodeksu karnego skarbowego,
 • Kodeksu postępowania karnego,

oraz wszystkich aktów wykonawczych do wymienionych ustaw.

Szczegóły

 • Seria: Metodyki Becka
 • Premiera: Styczeń 2022 r.
 • Rok wydania: 2022
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 260