Behavioral Law and Economics w świetle wewnętrznej moralności prawa

Promocyjna cena
%
Promocyjna cena
%
Wybierz Wersję:
 • 211,65 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 186,75 zł
  Cena katalogowa: 249,00 zł
  %
 • 211,65 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 186,75 zł
  Cena katalogowa: 249,00 zł
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

 • Dostęp od razu po zakupie [?]

   Zabezpieczenie: Watermark

  Użytkowanie, kopiowanie, drukowanie w granicach licencji - więcej ›

Monografia stanowi bardzo rzadkie opracowanie metod Law and Economics, Behavioral Law and Economics i ekonomicznej analizy prawa przez pryzmat teorii prawa, która to debata jest bardzo aktualnym tematem w światowej refleksji nad teorią ekonomicznego podejścia do prawa.... więcej ›

Opis książki

Monografia stanowi bardzo rzadkie opracowanie metod Law and Economics, Behavioral Law and Economics i ekonomicznej analizy prawa przez pryzmat teorii prawa, która to debata jest bardzo aktualnym tematem w światowej refleksji nad teorią ekonomicznego podejścia do prawa. Uwzględniając, że prace z zakresu Behavioral Law and Economics oraz behawioralnej ekonomicznej analizy prawa w zasadzie nie pojawiają się w polskiej literaturze prawniczej czy ekonomicznej, stanowi o wyjątkowości monografii na rynku naukowych publikacji z pogranicza prawa, ekonomii i psychologii.

W książce została poruszona problematyka wykorzystywania narzędzi ekonomii behawioralnej w celu analizy prawa oraz polityk, a także wykazania jej wyższości teoretycznej i praktycznej względem neoklasycznej wersji analizy ekonomicznej. Wszystkie grupy zajmujące się analizą prawa i jego wpływu na nierynkowe zachowania podmiotów prawa powinny sobie uświadamiać , jakie narzędzia i zależności mogą zostać ulepszone przez zastosowanie ekonomii behawioralnej do modyfikowania modeli tłumaczących rzeczywistość, jak i również tłumaczenia uregulowanych zjawisk społecznych. Metoda Behavioral Law and Economics jest uznawana w zachodniej literaturze, jako jedna z najistotniejszych metod badania oraz analizy rzeczywistości prawnej w XXI w. Nie można w pełni zrozumieć rzeczywistości prawnej nie posługując się narzędziami opracowanymi na łamach przedstawionej metody.

Monografia stanowi dzięki temu wprowadzające uzupełnienie klasycznej edukacji prawniczej, wprowadzając prawników w świat ekonomii, ekonomii behawioralnej, psychologii poznawczej, empirycznych badań nad prawem oraz ekonomii eksperymentalnej. Publikacja nie tylko jest wprowadzeniem prawników w te dziedziny, ale przede wszystkim przedstawia znaczenie omawianych narzędzi przy ich wykorzystaniu do analizy rzeczywistości prawnej. Struktura monografii polegająca na zderzeniu neoklasycznej wersji Law and Economics z Behavioral Law and Economics pozwala prawnikom na zapoznanie się z podstawową metodą ekonomicznego podejścia do badania prawa, a następnie odnieść do niej, jej rozszerzoną wersję uwzględniającą dorobek neuronauk poznawczych. Pozwala to nawet laikom zrozumieć zmiany, wprowadzane w teorii ekonomii, które uwzględniają bardziej złożoną i rzeczywistą wizję ludzkiego zachowania. W całej monografii stale przewija się wątek modyfikowania teorii ekonomii przez pryzmat teorii prawa, w celu dopasowania narzędzi analizy ekonomicznej do potrzeb rzeczywistości prawnej. Wprowadzenie i przedstawienie teoretycznych, jak i praktycznych uwag na temat tego procesu, pozwoli prawnikom wykorzystywać metodę ekonomii w celach im szczegółowo potrzebnych, od sformułowania ekonomicznej ramy interpretacyjnej problemu prawnego, aż do empirycznych metod jego weryfikacji. Praca stanowi również bardzo aktualny głos w toczącej się polskiej debacie dotyczącej naturalizacji nauki o prawie.

Monografia skierowana jest również do ekonomistów. Główną wartością dla ekonomistów, jest przeprowadzona analiza metody ekonomizacji nauki prawa z perspektywy teorii prawa. Kładziony jest w niej nacisk na rolę prawników w procesie ekonomicznego podejścia do prawa oraz zwrócenie uwagi na znaczące metodologiczne różnice pomiędzy nurtem Law and Economics a ekonomiczną analizą prawa, co jest często - zwłaszcza w świecie ekonomicznym - mylone i sprowadzane do wspólnego mianownika. Ekonomista może również wyciągnąć z monografii wnioski na temat użyteczności stosowania ekonomii behawioralnej do analizy zachowań rynkowych i nierynkowych czy stricte rzeczywistości społecznej. W monografii przedstawiono zagrożenia płynące ze stosowania nazbyt uproszczonych modeli zachowania w naukach społecznych, jak i również przedstawiono normatywne oraz pozytywne argumenty za uwzględnieniem kompleksowości modelowania zachowań społecznych w niektórych kontekstach. Monografia jest głosem w światowej debacie dotyczącej granic wykorzystania ekonomii behawioralnej, w tym przypadku skupiającej się na zastosowaniach w zachowaniach nierynkowych, debaty, która w polskiej nauce dopiero nabiera znaczenia.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Monografie Prawnicze
 • Rok wydania: 2023
 • Oprawa: Twarda
 • Liczba stron: 272
 • Wymiary: 145x205 mm
 • Waga: 460 g
 • ISBN: 978-83-8291-603-4
 • EAN: 9788382916034
 • Kod serwisu: 00959800

Kategorie