Głównym celem książki jest przedstawienie problematyki procesu podejmowania decyzji z wykorzystaniem metody analitycznego procesu hierarchicznego, zwanej także "metodą AHP" (ang. Analytic Hierarchy Process). Została ona opracowana w latach siedemdziesiątych XX w. przez amerykańskiego profesora matematyki i doradcę rządu Stanów Zjednoczonych, Thomasa L. Saaty’ego. Za pomocą tych metod rozwiązano wiele złożonych problemów decyzyjnych zarówno w organizacjach państwowych, jak i w korporacjach. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych, najczęściej używanych na świecie wielokryterialnych metod wspomagania decyzji. Książka objaśnia krok po kroku poszczególne etapy stosowania metody AHP, podając szereg przykładów. Autorzy w każdym miejscu odwołują się do licznych badań naukowych w tym zakresie. Dlatego książka stanowi nie tylko podręcznik dla użytkowników i osób zainteresowanych metodą AHP, ale jest także propozycją dla naukowców prowadzących badania z zastosowaniem wielokryterialnych metod podejmowania decyzji.
Jako twórca analitycznego procesu hierarchicznego, gorąco polecam obecną książkę wszystkim zainteresowanym tą metodą. Autorzy podjęli próbę wytłumaczenia AHP od podstaw, krok po kroku, na konkretnych przykładach, poczynając od zasad definiowania problemu decyzyjnego, poprzez budowę i analizę modeli decyzyjnych, a kończąc na rozważaniach dotyczących słabych i mocnych stron metody AHP. Jest to jedna z nielicznych pozycji literaturowych dostępnych na rynku wyjaśniających działanie AHP w sposób tak dogłębny i szczegółowy.
Profesor Thomas L. Saaty
Uniwersytet w Pittsbourghu
Metoda AHP jest bodaj najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą wspomagania decyzji wielokryterialnych. W polskiej literaturze można znaleźć bardzo wiele przykładów jej zastosowania. Brak jest jednak pozycji, która wprowadzałaby w sposób systematyczny w istotę metody AHP i problematykę jej stosowania. Recenzowana praca wypełnia tę lukę.
Dr. hab. Stanisław Gędek, prof. PRz
Katedra Ekonomii, Politechnika Rzeszowska