Prawo karne wobec narażenia życia i zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo

Promocyjna cena
%
Promocyjna cena
%
Wybierz Wersję:
 • 53,40 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 53,40 zł
  Cena katalogowa: 89,00 zł
  %
 • 53,40 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 53,40 zł
  Cena katalogowa: 89,00 zł
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

 • Dostęp od razu po zakupie [?]

   Zabezpieczenie: Watermark

  Użytkowanie, kopiowanie, drukowanie w granicach licencji - więcej ›

Monografia jest naukową analizą problematyki prawno karnej reakcji wobec zachowań polegających na narażeniu życia i zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo. W niniejszej pracy termin prawo karne został użyty w tytule pracy jak i w późniejszych rozważaniach w szerokim tego... więcej ›

Opis książki

Monografia jest naukową analizą problematyki prawno karnej reakcji wobec zachowań polegających na narażeniu życia i zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo.

W niniejszej pracy termin prawo karne został użyty w tytule pracy jak i w późniejszych rozważaniach w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc obejmującym regulacje dotyczące przestępstw jak i wykroczeń. Autor porusza takie zagadnienia jak: pojęcie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego w prawie karnym, w tym w prawie wykroczeń, konstrukcja czynów zabronionych należących do omawianej grupy, prawno karna ocena zachowań leżących na przedpolu przestępstw narażenia życia i zdrowia ludzkiego, obszary styczne przestępstw i wykroczeń narażenia życia zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo.

Publikacja składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów oraz zakończenia. Czytelnik w poszczególnych rozdziałach ma możliwość zapoznania się m.in. z:

 • zarysem problemu niebezpieczeństwa w prawie karnym i prawie wykroczeń, w tym cechami charakterystycznymi oraz postaciami niebezpieczeństwa w prawie karnym;
 • charakterystyką czynów zabronionych narażających życie i zdrowie ludzkie na niebezpieczeństwo, w tym np. stosunek czynów narażających życie i zdrowie na niebezpieczeństwo do czynów naruszających te dobra;
 • prawnokarną oceną zachowań leżących na przedpolu dokonania przestępstw narażenia życia lub zdrowia ludzkiego, w tym m.in. przygotowania przestępstw narażających życie i zdrowie ludzkie na niebezpieczeństwo;
 • obszarami stycznymi przestępstw i wykroczeń narażających życie i zdrowie ludzkie na niebezpieczeństwo, m.in.:
  • w komunikacji,
  • polegające na nieudzieleniu pomocy ofierze wypadku drogowego,
  • w związku ze sprowadzeniem pożaru bądź jego niebezpieczeństwa;
 • problematyką narażenia życia i zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo w świetle praktyki sądowej, w tym m.in. zakresem i metodą badań oraz praktyką sądową.

Niniejsza pozycja jest pracą, która pozwala w szerszy sposób spojrzeć na problematykę narażenia życia i zdrowia ludzkiego w świetle prawa karnego. Wszystkie poczynione uwagi teoretyczne poddane zostały konfrontacji z orzecznictwem poprzez analizę praktyki sądowej w kilku sądach rejonowych. W książce wykorzystano bogaty dorobek nauki prawa karnego dotyczący poruszanej problematyki, jak również w szerokim zakresie orzecznictwo Sądu Najwyższego. Dzieło to nie tylko poszerzy wiedzę praktyków prawa – adwokatów, radców prawnych, sędziów lecz również teoretyków prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych, a także studentów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych, jak również pracowników organów ścigania.

Recenzja książki:

ŻYCIE I ZDROWIE W PRAWIE KARNYM

Czynów zabronionych polegających na sprowadzeniu zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego jest w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń sporo. Jednak, jak wskazuje sam autor prezentowanej publikacji, od ukazania się przeszło 30 lat temu pracy W. Radeckiego "Przestępstwa narażenia życia i zdrowia" brak było w polskiej literaturze opracowania poświęconego temu problemowi.

Ta książka wypełnia lukę. W pierwszym rozdziale poznajemy samo zjawisko niebezpieczeństwa w rozumieniu prawa karnego. Następnie konstrukcję czynów zabronionych. W trzecim rozdziale autor porusza zagadnienia usiłowania popełnienia takich przestępstw. Dalej omawia zagadnienie o największej doniosłości praktycznej, a mianowicie styczność przestępstw i wykroczeń narażających życie i zdrowie ludzkie na niebezpieczeństwo. Dokładnie opisuje wcale nie tak rzadkie sytuacje (np. w zakresie bezpieczeństwa w ruchu), gdy zachowania sprawcy przestępstwa i sprawcy wykroczenia są do siebie bardzo podobne.

Ostatni rozdział poświęcony jest praktyce sądowej w odniesieniu do przestępstw i wykroczeń. Autor objął swoimi badaniami cztery sądy rejonowe. Analizując rozpatrywane tam sprawy, dostrzegł niebywale ważną rzecz: że "zjawisko niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego, stanowiące centralny element omawianych czynów zabronionych w wielu przypadkach było zupełnie niewłaściwie ocenianie, co rzutowało na prawidłowość kwalifikacji prawnej na styku przestępstwa i wykroczenia". Zwrócił m.in. uwagę na to, że jest problem z kwalifikacją zachowania polegającego na udostępnianiu pojazdu osobie w stanie nietrzeźwości. I tak "sądy nie rozważają w ogóle możliwości oceny takiego zachowania jako zjawisko form popełnienia przestępstwa z art. 178a k.k". Tymczasem z treści akt wynika niejednokrotnie, że to właściciel pojazdu nakłania osobę nietrzeźwą do jazdy jego samochodem. W takim przypadku – jak dowodzi Marcin Dudzik – rozważana powinna być kwalifikacja takiego zachowania jako podżeganie do popełnienia czynu z art. 178a k.k.

To bardzo ciekawa publikacja, którą dobrze się czyta. Z pewnością poszerza wiedzę i myślenie o przestępstwach, które są codziennością w pracy adwokatów, sędziów i prokuratorów.

Recenzja ukazała się 7 listopada 2014 roku w gazecie "Dziennik Gazeta Prawna" w specjalistycznym dodatku "Prawnik".

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Monografie Prawnicze
 • Rok wydania: 2014
 • Liczba stron: 322
 • Wymiary: 145x205 mm
 • Waga: 395 g
 • ISBN: 978-83-255-6729-3
 • EAN: 9788325567293
 • Kod serwisu: 00571300

Kategorie

Tagi