Biegły w postępowaniu cywilnym i karnym. Komentarz praktyczny z orzecznictwem. Wzory pism procesowych i orzeczeń

Promocyjna cena
%
 • 169,15 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 149,25 zł
  Cena katalogowa: 199,00 zł
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Rozwój techniczny i specjalizacja obrotu prawnego tudzież przemiany cywilizacyjne innych obszarów naszego życia zwiększają znaczenie wiadomości specjalnych jako ekwiwalentu dla prawidłowego rozstrzygnięcia różnego rodzaju problemów wysuwanych przed sądami powszechnymi, a... więcej ›

Opis książki

Rozwój techniczny i specjalizacja obrotu prawnego tudzież przemiany cywilizacyjne innych obszarów naszego życia zwiększają znaczenie wiadomości specjalnych jako ekwiwalentu dla prawidłowego rozstrzygnięcia różnego rodzaju problemów wysuwanych przed sądami powszechnymi, a także w postępowaniach przed sądami dyscyplinarnymi.

Biegły w postępowaniu cywilnym i karnym. Komentarz praktyczny z orzecznictwem. Wzory pism procesowych i orzeczeń to publikacja, która stanowi próbę odpowiedzi na wciąż nawarstwiające się pytania dotyczące statusu biegłego sądowego w postępowaniach sądowych i innych. Jest to niezwykle relewantny problem nie tylko w teorii poszczególnych gałęzi prawa, lecz także w praktyce stosowania prawa.

W 2. wydaniu komentarza Czytelnik znajdzie zagadnienia dotyczące:

 • Prawa cywilnego procesowego oraz prawa administracyjnego;
 • Prawa karnego materialnego i procesowego;
 • Postępowania z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej albo zawodowej;

Autorzy w niniejszej monografii dokonali kompilacji najistotniejszych przepisów prawnych, obowiązujących w odniesieniu do wykonywania funkcji biegłego, a także przypadków, w których przepisy dotyczące statusu biegłego mają zastosowanie do innych osób posiadających ponadprzeciętne kwalifikacje, będące przesłanką sine qua non prawidłowych rozstrzygnięć w różnych postępowaniach, toczących się np. przed organami administracji publicznej. Dodatkowo omówienie wybranych przepisów prawnych zostało również wzbogacone o kompleksową linię orzeczniczą istniejącą w zakresie omawianej problematyki.

Publikacja zawiera również przetłumaczony na język polski Przewodnik dobrych praktyk w cywilnej ekspertyzie sądowej w Unii Europejskiej oraz wzory pism takie jak np.: postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych psychiatrów, postanowienie o poddaniu badaniu psychiatrycznemu połączonemu z obserwacją w zakładzie leczniczym, postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych psychiatrów, zażalenie na poddanie podejrzanego badaniu połączonemu z obserwacją psychiatryczną, zażalenie na przedłużenie czasu trwania obserwacji psychiatrycznej oraz zażalenie na postanowienie w przedmiocie należności biegłego.

Komentarz został uzupełniony o zmiany wprowadzone m.in.:

 • ustawą z 4.7.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1469 ze zm.), która dotyczy wprowadzenia kompleksowej reformy przewidującej usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądami w sprawach cywilnych;
 • ustawą z 19.7.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1694), która dotyczy usprawnienia postępowania karnego, wyeliminowania dostrzeżonych usterek i błędów legislacyjnych, oraz dostosowania regulacji procesowych do wyzwań wynikających z rozwoju technologicznego; w szczególności chodzi o rezygnację ze zbędnego formalizmu procesowego, wprowadzenie ułatwień dla uczestników postępowania związanych z udziałem w nim, zapobieżenie obstrukcji procesowej stron i szersze zabezpieczenie interesu społecznego w postępowaniu.

Książka jest skierowana przede wszystkim do praktyków zawodów prawniczych – adwokatów, radców prawnych, sędziów oraz, jako literatura uzupełniająca, do biegłych sądowych. Rozważania o charakterze ogólnym oraz proceduralnym dotyczące charakterystycznych cech dowodu z opinii biegłego, zostały tu uszczegółowione o kwestie związane z biegłym lekarzem, co czyni niniejszą pozycję również szczególnie polecaną biegłym lekarzom.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Komentarze & Linia orzecznicza
 • Rok wydania: 2020
 • Wydanie: 2
 • Oprawa: Miękka
 • Liczba stron: 1080
 • Wymiary: 145x205 mm
 • Waga: 1100 g
 • ISBN: 978-83-8198-608-3
 • EAN: 9788381986083
 • Kod serwisu: 00859700

Kategorie