Monografia stanowi jedno z pierwszych kompleksowych opracowań niecodziennych problemów pojawiających się w praktyce notarialnej. Liczne grono Autorów – zarówno teoretyków, jak i praktyków prawa – analizuje kluczowe wyzwania notariuszy w kontekście prawa materialnego i procesowego, uwzględniając zarówno aktualne problemy, jak i zagadnienia o charakterze ponadczasowym.
Publikacja niniejsza stanowi pokłosie ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w dniu 20.4.2024 r., pt. „Niecodzienne problemy w kancelarii notarialnej" i była współorganizowana przez Katedrę Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Izbę Notarialną w Gdańsku i Polski Instytut Notarialny (POLINOT).
Publikacja podejmuje m.in. kwestie:
- prawa nieruchomości – interpretacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców,
- odpowiedzialności cywilnoprawnej notariusza – miarkowanie odpowiedzialności na podstawie umowy,
- czynności notarialnych –skutki braku podpisu notariusza, odtworzenie zniszczonego aktu, reformy wynagrodzenia notarialnego,
- likwidacji kancelarii notarialnej – normatywne i praktyczne aspekty zakończenia działalności,
- prawa autorskiego w działalności notariusza – ochrona projektów aktów notarialnych,
- postępowań cywilnych – uzgodnienie treści księgi wieczystej aktem notarialnym, dochodzenia wynagrodzenia za projekt aktu notarialnego.
Monografia nie tylko wskazuje na luki w regulacjach i doktrynie, ale także formułuje postulaty de lege lata i de lege ferenda, dotyczące kierunków zmian w prawie.
Monografia adresowana jest przede wszystkim do notariuszy, aplikantów notarialnych oraz osób zainteresowanych praktycznymi i teoretycznymi aspektami czynności notarialnych. Publikacja stanowi cenne źródło wiedzy dla praktyków prawa, oferując zarówno analizy dogmatyczne, jak i propozycje rozwiązań w obszarach wymagających reformy.