Przejdź do treści

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Komentarz

Promocyjna cena
%
  • Książka drukowana
    466,65 zł z VAT
    Informacje odnośnie ceny i obniżki

    Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

    Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

    Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 494,10 zł
    Cena katalogowa: 549,00 zł
    %

Komentarz w sposób wyczerpujący wyjaśnia zagadnienia związane z zapobieganiem i zwalczaniem nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej. Zawiera najnowsze orzecznictwo, istotne z punktu widzenia praktyki oraz prezentuje najnowsze poglądy doktryny... więcej ›

Opis pełny

Komentarz w sposób wyczerpujący wyjaśnia zagadnienia związane z zapobieganiem i zwalczaniem nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, handlu i usługach, zarówno w interesie publicznym, przedsiębiorców oraz klientów. Publikacja zawiera szczegółową i wnikliwą analizę wszystkich artykułów ustawy, z uwzględnieniem bogatego dorobku judykatury, innych krajowych aktów prawnych związanych z tym zagadnieniem oraz  rozwiązań prawa unijnego w tym zakresie.

Publikacja zawiera także najnowsze orzecznictwo, istotne z punktu widzenia praktyki oraz prezentuje najnowsze poglądy doktryny.

Komentarz przeznaczony jest przede wszystkim dla praktyków – prawników zajmujących się problematyką zwalczania nieuczciwej konkurencji: radców prawnych, sędziów, prokuratorów, rzeczników patentowych oraz aplikantów i studentów. Został on przygotowany także z myślą o przedsiębiorcach oraz agencjach reklamowych, którym ma ułatwić przestrzeganie obowiązujących w Polsce standardów w tym zakresie.

Odpowiednia wykładnia przepisów komentowanej ustawy, z uwzględnieniem  orzecznictwa sądów powszechnych,  pomoże w zrozumieniu istoty poszczególnych czynów  nieuczciwej konkurencji, pozwali na ich uniknięcie, a w sytuacjach o konfliktowych umożliwi dobranie kluczowych argumentów do obrony racji klientów.

Autorzy, w głównej mierze doświadczenie praktycy, skupili się na praktycznym stosowaniu przepisów ustawy, w związku z innymi dziedzinami prawa polskiego oraz z uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że niniejszy komentarz będzie cenną pozycją nie tylko dla praktyków , ale również dla wszystkich zainteresowanych tym tematem, także w wymiarze teoretycznym, np. jako pomoc dydaktyczna dla aplikantów i pracowników naukowych różnych kierunków oraz studentów przy pisaniu prac dyplomowych. 

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany wynikające z uchwalenia 

  • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z 11.4.2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) Nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) Nr 1151/2012, (Dz.Urz. z 2024 r. L, s. 1143). Rozporządzenie to zostało uchwalone w ramach reformy unijnego systemu oznaczeń geograficznych. Scaliło ono w jeden system prawny trzy różne reżimy ochrony oznaczeń geograficznych produktów sektora rolno-spożywczego (oznaczenia geograficzne wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych), które dotychczas regulowane były w osobnych rozporządzeniach. Zmiana ta miała szczególnie wpływ na art. 8 i 9 ZNKU;
  • Ustawy z 11.8. 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1655), która definiuje nowy czyn nieuczciwej konkurencji. Są nim ą wszystkie praktyki ograniczające konkurencję zakazane na podstawie art. 6 i 9 ZNKU oraz art. 101 i 102 TFUE. Wprowadzony art. 15c ZNKU, zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, ma na celu efektywność egzekwowania prawa konkurencji przez wzmocnienie ochrony prywatnoprawnej;
  • Ustawy z 19.7.2019 o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1649), zgodnie z którą nowym czynem nieuczciwej konkurencji jest nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi (art. 17g ZNKU). W uzasadnieniu projektu ustawy nie wskazano powodów tego zabiegu. Jednakże ulokowanie tego czynu w ZNKU nakazuje postrzegać go jako nowy instrument służący ochronie uczciwej rywalizacji rynkowej;
  • Ustawy z 5.7.2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustawa (Dz.U. z 2018 poz. 1637), która wprowadziła zmiany w art. 11 dotyczącym ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Zmiany te wynikały z konieczności wdrożenia do polskiego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 2016/943 w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem.

Producentem produktu jest: Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa, [email protected], tel. +48 22 311 22 22. Powyższe dane kontaktowe służą konsumentom do składania skarg oraz informowania o problemach związanych z bezpieczeństwem produktu.

Pliki do pobrania

Szczegóły

  • Seria: Duże Komentarze Becka
  • Rok wydania: 2024
  • Oprawa: Twarda
  • Liczba stron: 892
  • Wymiary: 160x240 mm
  • Waga: 1580 g
  • ISBN: 978-83-8356-450-0
  • EAN: 9788383564500
  • Kod serwisu: 00999200
  • Producent: Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o.
  • Informacje: Bezpieczeństwo produktu