Dostęp do informacji publicznej w instytucjach kultury

Promocyjna cena
%
 • 109,65 zł z VAT

  Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

  Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

  Najniższa cena: 103,20 zł
  Cena katalogowa: 129,00 zł
  %
 • Koszt dostawy od 12,99 zł

  Wysyłka w 24 godziny [?]

  Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Kompleksowe opracowanie zagadnienia związanego z uprawnieniami i obowiązkami instytucji kultury z perspektywy przepisów regulujących dostęp do informacji publicznej. Szczególny nacisk położony został na udostępnienie informacji publicznej na wniosek, ponieważ w tym zakresie pojawiają się największe problemy, których efektem są często przegrane przez instytucje kultury sprawy przed sądami administracyjnymi. Publikacja ma walory przewodnika dla pracowników kultury, a szczególnie osób zajmujących się organizowaniem wydarzeń kulturalnych we współpracy z instytucjami kultury oraz urzędników i prawników świadczących obsługę tego typu instytucji... więcej ›

Opis książki

Celem publikacji jest przekazanie w przejrzysty sposób zasad udostępniania informacji publicznej w instytucjach kultury. Procedura udostępnienia informacji na wniosek przedstawiona została w formule „krok po kroku" jako proces, który rozpoczyna skuteczne złożenie wniosku poprzez ocenę, czy wnioskowana informacja ma charakter publiczny, i czy nie zachodzą przesłanki odmowy udostępnienia informacji publicznej aż po wymaganą formę udostępnienia lub treść decyzji o odmowie udostępnienia informacji. Przez to publikacja spełnia wszelkie walory przewodnika dla pracowników kultury, osób zajmujących się organizowaniem wydarzeń kulturalnych we współpracy z instytucjami kultury oraz urzędników i prawników świadczących obsługę tego typu instytucji.

W jej pierwszych rozdziałach, przy uwzględnieniu bogatego orzecznictwa sądowego, przedstawiono specyfikę i odrębność instytucji kultury od organizatora instytucji kultury w postępowaniu o udostępnienie informacji publicznej. W kolejnym rozdziałach Czytelnik otrzymuje informacje, które umożliwiają pracownikom instytucji kultury odróżnienie informacji niepublicznej od informacji publicznej przy uwzględnieniu charakterystycznych informacji, których dysponentem jest instytucja kultury a które często są przedmiotem wniosków o udostępnienie informacji (np. umowy z artystami, umowy na reemisję, zapis dzieła itd.).

Liczne przykłady konkretnych informacji publicznych, obrazują różnorodność omawianego zagadnienia. W sposób szczególny zwrócono uwagę na czynności formalne, jakie powinny zostać podjęte celem zabezpieczenia interesów takiej instytucji w przypadku późniejszego kwestionowania sposobu rozpoznania wniosku dostępowego przed organem odwoławczym lub sądem administracyjnym. Poruszono także temat konsekwencji prawnych pochopnego udostępnienia informacji w przypadku zakwestionowania takiego udostępnienia przez podmiot współpracujący z instytucją kultury, np. przez przedsiębiorcę wykonującego usługi na rzecz takiej instytucji.

Pewnym problemem w kontekście udzielania informacji publicznej w instytucji kultury jest problematyka danych osobowych. Może się bowiem okazać, że instytucja kultury będzie musiała – udzielając informacji publicznej - rozstrzygnąć problem zbiegu i sprzeczności dwóch aktów prawnych – ustawy o dostępie do informacji publicznej i RODO. Autorzy publikacji dokonali szczegółowej analizy postępowań w sytuacjach obejmujących zakresem oba akty prawne.

Dopełnieniem całej publikacji są wzory dokumentów, wśród których znajdują się m.in. wzory decyzji odmawiających udostępnienia czy odpowiedzi instytucji kultury na skargę osoby wnioskującej o udostępnienie informacji. Całość publikacji oparta będzie na kluczowym orzecznictwie sądów administracyjnych i powszechnych dotyczących udostępniania informacji w powyższym zakresie.

Dzięki tej publikacji Czytelnik otrzyma odpowiedzi na m.in. następujące pytania:

 1. Jakie informacje w działalności instytucji kultury są jednocześnie informacjami publicznymi?
 2. Czy umowa z artystą jest nośnikiem informacji publicznej?
 3. Czy instytucja kultury może sama wystąpić z wnioskiem o informacje publiczną?
 4. Jak zabezpieczyć umowę zawieraną przez instytucję kultury przed jej udostępnieniem w przyszłości w trybie dostępu do informacji publicznej?
 5. W jaki sposób odróżnić udostępnienie informacji publicznej od udostępnienia celem ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego?
 6. Kiedy instytucja kultury ma prawo przy rozpatrywaniu wniosku zastosować kodeks postępowania administracyjnego?
 7. W jaki sposób prawidłowo sformułować wezwanie do wykazania istnienia szczególnie uzasadnionego interesu publicznego przemawiającego za udostępnieniem informacji?
 8. Jakie elementy powinna zawierać decyzja instytucji kultury o odmowie dostępu do informacji?
 9. W jaki sposób obciążyć wnioskodawcę kosztami związanymi z udostępnieniem informacji przez instytucje kultury?
 10. W jaki sposób instytucja kultury może „bronić się" w przypadku skierowania przeciwko niej skargi do sądu administracyjnego (skargi na bezczynność lub skargi na decyzję odmawiającą dostępu do informacji)?
 11. Czy instytucja kultury ma obowiązek prowadzić odrębną stronę przedmiotową BIP?

Nabywając niniejszą książkę, otrzymują Państwo:

 • Precyzyjne wskazanie jakie informacje są, a jaki nie mogą być uznane za informacje publiczne w instytucji kultury,
 • Praktyczne przedstawienie trudnych, prawniczych kwestii związanych z informacją publiczną,
 • Konkretne rozwiązania, jak postępować w przypadku poszczególnych wniosków o dostęp do informacji,
 • Praktyczne omówienie wniosków w sprawach o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego i szczegółowe wyjaśnienie, co – w instytucji kultury – należy uznać za informację sektora publiczna, a co nie może być uznane za takie informacje.

Najważniejsze zalety prezentowanej książki, dzięki którym szybciej wykonają Państwo swoje obowiązki i rozwiążą problemy z interpretacją przepisów prawa to:

 • omówienie trudnych prawniczych zagadnień w oparciu o autentyczne pytania do instytucji kultury,
 • kompleksowe omówienie kluczowych zagadnień,
 • dokładne i przejrzyste prezentowanie poszczególnych zagadnień,
 • wyróżnienie w treści zagadnień ważnych i nowych,
 • hipotetyczne przykłady postępowań,
 • uwzględnienie najnowszych zmian w prawie i orzecznictwie oraz
 • autorskie wskazówki postępowań, wynikające z wieloletniego doświadczenia w zakresie dostępu do informacji i specyfiki działalności kulturalnej.

Pliki do pobrania

Szczegóły

 • Seria: Sektor publiczny w praktyce
 • Rok wydania: 2019
 • Liczba stron: 164
 • Wymiary: 165x238 mm
 • Waga: 300 g
 • ISBN: 978-83-8128-282-6
 • EAN: 9788381282826
 • Kod serwisu: 00790700

Kategorie