Komentarze Prawa Prywatnego to seria pogłębionych, wszechstronnych, szczegółowych i kompleksowych komentarzy systemowych. Seria obejmuje komentarze do przepisów KC, a także innych fundamentalnych regulacji prawa prywatnego, z zakresu prawa rodzinnego (i opiekuńczego), prawa spółdzielczego i mieszkaniowego, prawa handlowego (gospodarczego), prawa rolnego oraz prawa własności intelektualnej.
Tom IVC Komentarzy Prawa Prywatnego – Prawo spadkowe przedsiębiorców – zawiera komentarz do:
- ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw;
- art. 95z–95zl ustawy – Prawo o notariacie;
- art. 59c ustawy – Prawo bankowe;
- art. 181, 6651–6655 ustawy – Kodeks postępowania cywilnego;
- art. 58, 60, 80, 99, 101, 124, 148, 183, 30041, 583 ustawy – Kodeks spółek handlowych;
- art. 872 ustawy – Kodeks cywilny;
- art. 72 ustawy – Prawo restrukturyzacyjne;
- art. 7, 11a, 119–123, 188, 418–425 ustawy – Prawo upadłościowe;
- art. 30 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz
- art. 632 ustawy – Kodeks pracy.
Publikacja zawiera aktualny stan prawny oraz omówienie przepisów ustawy wraz z najnowszymi zmianami.
Komentarz zawiera szczegółowe omówienie m.in. takich zagadnień jak: zarząd sukcesyjny (ustanowienie, wykonywanie, wygaśnięcie, pozycja zarządcy sukcesyjnego, prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku), czynności notarialne związane z sukcesją przedsiębiorstw, prowadzenie rachunku bankowego po śmierci przedsiębiorcy, regulacje z zakresu postępowania cywilnego związane z zarządem sukcesyjnym, następstwo prawne w odniesieniu do udziału w spółce cywilnej oraz udziału w spółkach handlowych (osobowych i kapitałowych), problematyka upadłości i restrukturyzacji w kontekście zarządu sukcesyjnego, wpływ ustanowienia zarządu sukcesyjnego na wykreślenie przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej oraz na stosunki pracy pracowników przedsiębiorstwa w spadku.
Autorzy przedstawili całość problematyki związanej ze stosowaniem w praktyce poszczególnych przepisów oraz powstające w związku z ich wykładnią wątpliwości.
Dużą wartość komentarza stanowi bogate orzecznictwo sądów polskich i europejskich, powoływane w publikacji i pokazujące praktykę stosowania komentowanych przepisów, oraz liczne odwołania do piśmiennictwa, pozwalające na znalezienie odpowiedniej argumentacji.