mgr inż. Maciej Kołodziej

Wiceprezes „SABI – Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Danych". Wykładowca, doradca, specjalista informatyki śledczej w e-Detektywi sp. z o.o. Ekspert i konsultant ds. ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa informacji, informatyki śledczej i systemów teleinformatycznych oraz audytor wiodący i wykładowca w zakresie norm ISO/EIC 27000. Zajmuje się doradztwem przy wdrażaniu i ocenie procesów dotyczących prawa ochrony prywatności społeczeństwa informacyjnego i zabezpieczeń w systemach IT. Wspiera biznes w procedurach zachowania ciągłości działania, reagowania na incydenty, przywracania procesów po awariach i odzyskiwania danych. Wykonuje ekspertyzy i opinie z zakresu aplikacji, sieci i systemów teleinformatycznych oraz urządzeń i rozwiązań służących do przetwarzania i ochrony informacji.

Od ponad 20 lat zajmuje się ochroną danych osobowych. Nadzorował i koordynował złożone systemy ochrony informacji i danych osobowych, m.in. największe zbiory danych polskiego rynku e-commerce (portale Onet.pl i NaszaKlasa.pl/NK.pl). Uczestniczył w wielu branżowych projektach szkoleniowych dla instytucji rządowych, sektora publicznego, edukacji, bankowości, telekomunikacji oraz przedsiębiorstw branży e-commerce i nowych technologii. Współpracował, jako wykładowca i doradca, m.in. z: Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, Ministerstwami Sprawiedliwości i Finansów, Policją i Żandarmerią Wojskową, Centrum Promocji Informatyki, Instytutem Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, Zespołem Ekspertów Manager oraz wiodącymi kancelariami prawnymi specjalizującymi się w prawie prywatności oraz prawie nowych technologii.

Wykładowca studiów podyplomowych dla IOD (ABI) w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach, Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i Szczecinie. Współorganizator i wykładowca studiów z bezpieczeństwa informacji i informatyki śledczej w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Współpracował z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, prowadząc zajęcia z informatyki śledczej i teleinformatyki.

Autor publikacji związanych z ochroną danych osobowych oraz artykułów w prasie branżowej. Był członkiem grup roboczych działających przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zajmujących się regulacjami prawnymi i przyszłością Internetu, reklamą internetową, e-commerce oraz rozwojem nowych technologii, ochroną danych osobowych oraz prywatności w mediach elektronicznych.

W imieniu polskich przedsiębiorców branży internetowej brał udział w konsultacjach związanych z legislacją na szczeblu unijnym oraz wdrożeniem w Polsce RODO. W ramach działalności w Stowarzyszeniu SABI brał udział w pracach związanych z tworzeniem Kodeksu Etyki Inspektora Ochrony Danych oraz wdrażaniem standardów w działalności ABI i IOD. Uczestniczył w pracach dotyczących projektów i konsultacji zmian w ustawie o ochronie danych osobowych i rozporządzeń do niej oraz ustawy o ochronie danych osobowych z maja 2018 r.

Absolwent informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Informatyk, technik elektronik i specjalista ds. radiokomunikacji. Od 1995 r. prowadzi własną firmę, oferującą specjalistyczne doradztwo w dziedzinie ochrony informacji i bezpieczeństwa systemów IT, realizuje outsourcing procesów IT i ODO. Kierował Działem Technicznym w Grupie Solidex. W Grupie Onet.pl pełnił funkcje dyrektora Działu Bezpieczeństwa i CSO. Jako Dyrektor ds. Bezpieczeństwa w TVN SA koordynował i nadzorował realizację Polityki Bezpieczeństwa Informacji w spółkach Grupy TVN i ITI. Uczestnik projektu wdrożenia polityki cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sprawował nadzór nad procesami przetwarzania danych osobowych w portalach internetowych Onet.pl i NK.pl (Nasza Klasa), Grupie Wydawniczej PWN, ZBPI IAB Polska i spółkach grupy zarządców nieruchomości City Service Polska.

 • Ochrona danych osobowych w zatrudnieniu
  %
  Bestseller
  Jedyne na rynku kompleksowe opracowanie zagadnień praktycznych z zakresu ochrony danych osobowych osób pozostających w stosunku zatrudnienia. Zawiera zbiór modelowych rozwiązań, których...
  Seria: Prawo w praktyce
  Rok wydania: 2020 | Wersja: Druk
  135,15 zł
  159,00 zł
  Najniższa cena: 119,25 zł
  Jedyne na rynku kompleksowe opracowanie zagadnień praktycznych z zakresu ochrony danych osobowych osób pozostających w stosunku zatrudnienia. Zawiera zbiór modelowych rozwiązań, których...
 • Vademecum Inspektora Ochrony Danych
  %
  Bestseller
  Publikacja przedstawia wskazówki, jak w praktyce, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz stosowanymi praktykami i normami, należy wykonywać obowiązki związane z przetwarzaniem danych osobowych....
  Seria: Vademecum specjalisty
  Rok wydania: 2019 | Wersja: Druk
  126,65 zł
  149,00 zł
  Najniższa cena: 111,75 zł
  Publikacja przedstawia wskazówki, jak w praktyce, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz stosowanymi praktykami i normami, należy wykonywać obowiązki związane z przetwarzaniem danych osobowych....