Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz w szczegółowy i praktyczny sposób omawia przepisy ustawy 25.2.1964 r. – Kodeks rodziny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1359) regulującej kwestie dotyczące stosunków rodzinnych.
Publikacja przedstawia zagadnienia dotyczące m.in.:
- małżeństwa (zawarcie i ustanie małżeństwa, prawa i obowiązki małżonków);
- pokrewieństwa i powinowactwa (pochodzenie dziecka i władza rodzicielska, piecza zastępcza, kontakty z dzieckiem;
- obowiązku alimentacyjnego;
- małżeńskich ustrojów majątkowych (ustawowy, umowny, wspólność i rozdzielność majątkowa, a także przymusowy ustrój majątkowy);
- opieki i kurateli (opieka nad małoletnim, nadzór nad sprawowaniem opieki, zwolnienie opiekuna i ustanie opieki, opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie);
- rozwodu i separacji.
Kolejne, 7. wydanie uwzględnia najnowsze planowane zmiany legislacyjne, w tym m.in.:
- Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (Druk sejmowy Nr 1005), który wprowadza do KRO zmiany o charakterze wynikowym związane z zaprzestaniem działalności przez OFE i zarządzające nimi PTE oraz przeniesieniem środków z OFE do IKE prowadzonych w formie SFIO.
Komentarz obejmuje najnowsze dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądów Apelacyjnych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz omówienie najnowszych linii orzeczniczych. Ponadto uwzględniono aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych, przedstawiając gruntowne omówienie poglądów i stanowisk prezentowanych w doktrynie w odniesieniu do komentowanych zagadnień. Autorem publikacji jest sędzia Sądu Najwyższego i specjalista w zakresie prawa rodzinnego, co zapewnia wysoki poziom merytoryczny Komentarza.
Komentarz w sposób jasny i przejrzysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w KRiO. Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, Komentarz wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.
Publikacja jest nieodzowną pomocą dla praktyków prawa, w szczególności adwokatów, radców prawnych, sędziów, ale także dla kuratorów sądowych, sędziów rodzinnych, pracowników socjalnych, pedagogów, psychologów oraz rodziców małoletnich, którzy w związku z wychowywaniem dzieci mają problemy natury prawnej. Publikacja stanowi również nieocenioną bazę wiedzy dla doktorantów, aplikantów zawodów prawniczych.