Publikacja stanowi bogate omówienie reguł wykładni przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, a także zagadnień prawa cywilnego dotyczących pojęcia nieruchomości i procedury rozgraniczenia oraz zagadnień z zakresu ewidencji i rejestrów w geodezji i kartografii.
Kolejne, 4. wydanie zostało uaktualnione o najnowsze orzecznictwo SN i NSA oraz uwzględnia wszystkie zmiany legislacyjne, zarówno przepisów prawa materialnego, jak i procedury, w tym ustawę z 16.4.2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 782), która dotyczy usprawnienia realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych, co ma przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany.
W ustawie znalazły się między innymi takie rozwiązania, jak:
- uproszczone (ryczałtowe) opłaty za materiały do prac geodezyjnych,
- możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – a wymaganego zgłoszenia pracy będzie można dokonać w ciągu 5 dni,
- zgłoszenia tyczeń obiektów budowlanych przestaną być wymagane,
- dostępność osnowy geodezyjnej online i bez opłat,
- mniej formalności na linii geodeta‒starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne materiały.
Autor stara się odpowiedzieć na pytania i wątpliwości, które pojawiły się przy stosowaniu nowych przepisów.
W publikacji omówiono m.in. takie kwestie jak:
- definicja nieruchomości, działki gruntu i działki budowlanej,
- rodzaje i cel podziałów nieruchomości,
- podział nieruchomości na terenach objętych oraz nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- podział nieruchomości rolnych i leśnych,
- wydzielanie działek gruntu pod drogi publiczne,
- połączenie nieruchomości w celu ponownego ich wydzielenia,
- warunki i procedura scaleniowo-podziałowa,
- administracyjne i cywilne rozgraniczenia nieruchomości,
- wykonawstwo geodezyjno-kartograficzne,
- procedury w ewidencji gruntów i budynków.
Wyjaśniono również prawne kryteria dopuszczalności tworzenia działek gruntu nadających się do zagospodarowania zgodnie z oczekiwaniami ich nabywców.
Uwzględniając orzecznictwo SN i NSA oraz wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa cywilnego i administracyjnego w zakresie nieruchomości, autor przedstawił reguły wykładni przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczące podziałów nieruchomości, a także scalania nieruchomości o niekorzystnych warunkach zagospodarowania i ponownego ich podziału na działki gruntu nadające się do zabudowy a także rozgraniczenia nieruchomości.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla prawników, urzędników, geodetów i urbanistów zajmujących się problematyką gospodarki nieruchomościami, w tym tworzenia działek gruntu dla przedsięwzięć inwestycyjnych.