Umorzenie procesu cywilnego

Promocyjna cena
%
  • 109,65 zł z VAT

    Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

    Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

    Najniższa cena: 96,75 zł
    Cena katalogowa: 129,00 zł
    %
  • Dostęp od razu po zakupie [?]

     Zabezpieczenie: Watermark

    Użytkowanie, kopiowanie, drukowanie w granicach licencji - więcej ›

Niniejsza publikacja stanowi jedyne na rynku pełne i aktualne opracowanie problematyki umorzenia procesu na gruncie obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego. Badana instytucja została ukazana w szerokiej perspektywie teoretyczno-prawnej, historycznej i... więcej ›

Opis książki

Niniejsza publikacja stanowi jedyne na rynku pełne i aktualne opracowanie problematyki umorzenia procesu na gruncie obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego. Badana instytucja została ukazana w szerokiej perspektywie teoretyczno-prawnej, historycznej i prawno-porównawczej (nawiązanie do prawa niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego oraz innych głównych procedur polskich znających instytucję umorzenia, tj. postępowania administracyjnego, sądowo-administracyjnego i postępowania karnego), co pozwala na dogłębne poznanie i zrozumienie funkcjonowania umorzenia, będącego jednym z zasadniczych sposobów niemerytorycznego zakończenia postępowania.

Bogaty wybór orzecznictwa i poglądów doktryny stanowi bazę dla wnikliwej analizy zasadniczych problemów dotyczących stosowania przepisów o umorzeniu procesu w praktyce sądowej. W rezultacie, poza znaczną wartością naukową, opracowanie to posiada również istotny walor praktyczny. Książka ta adresowana jest zatem zarówno dla przedstawicieli nauki prawa procesowego cywilnego jak i prawników praktyków oraz innych uczestników obrotu zajmujących się stosowaniem prawa procesowego cywilnego lub będących uczestnikami postępowania, w tym zwłaszcza sędziów i asystentów sędziego, adwokatów, radców prawnych i innych profesjonalnych pełnomocników.

Kompleksowe ujęcie badanego przedmiotu (książka omawia istotę umorzenia procesu, stosunek umorzenia do funkcji i celu procesu oraz chronionych konstytucyjnie i konwencyjnie wolności i praw człowieka, w tym zwłaszcza prawa do sądu oraz autonomii woli jednostki, funkcje, przesłanki i skutki umorzenia, relacje pomiędzy umorzeniem procesu, a innymi kluczowymi instytucjami procesowymi , w tym zwłaszcza odrzuceniem i zwrotem pozwu, oddaleniem powództwa oraz zawieszeniem procesu, sposób, tryb, postać i formę orzeczeń w przedmiocie umorzenia procesu, kontrolę – w tym zaskarżalność – orzeczeń w przedmiocie umorzenia procesu) wypełnia istotną lukę na rynku literatury fachowej poświęconej postępowaniu cywilnemu czyniąc tę książkę nieodzowną pozycją w biblioteczce prawa sądowego.

Opracowanie stanowi pierwsze monograficzne o charakterze kompleksowym opracowanie dotyczące umorzenia procesu cywilnego.

Prof. UWr dr hab. Izabella Gil (fragment recenzji rozprawy doktorskiej).

(…) podjęta przez Autora próba monograficznego i kompleksowego ujęcia niezwykle bogatej i doniosłej problematyki umorzenia procesu jest bardzo udana (...).

Prof. zw. dr hab. Janusz Jankowski, Kierownik Katedry Prawa Cywilnego I Uniwersytetu Łódzkiego (fragment recenzji rozprawy doktorskiej).

Zaproponowane w pracy ujęcie badawcze polega na ukazaniu umorzenia postępowania rozpoznawczego w trybie procesowym, w kontekście funkcji i celów tego postępowania, jego struktury statycznej i dynamicznej, przyczyn, sposobu i skutków zastosowania a także powiązań badanej instytucji z pozostałymi elementami postępowania cywilnego pojmowanego jako system, przy uwzględnieniu tła historycznego i prawno-porównawczego (…) Recenzowane opracowanie zasługuje na bardzo wysoką ocenę zarówno z punktu widzenia wartości naukowej, jak i przydatności praktycznej, stanowiąc istotny wkład w badania nad jedną z podstawowych instytucji procesowych.

Prof. UWr dr hab. Łukasz Błaszczak (fragment recenzji wydawniczej).

Pliki do pobrania

Szczegóły

  • Seria: Monografie Prawnicze
  • Rok wydania: 2016
  • Liczba stron: 700
  • Wymiary: 145x205 mm
  • Waga: 863 g
  • ISBN: 978-83-255-8691-1
  • EAN: 9788325586911
  • Kod serwisu: 00648700

Kategorie