Tom IV A. Kodeks cywilny. Komentarz. Spadki

Promocyjna cena
%
  • 279,65 zł z VAT

    Najniższa cena: najniższa cena w ostatnich 30 dniach przed aktualną obniżką.

    Cena katalogowa: początkowa cena produktu.

    Najniższa cena: 263,20 zł
    Cena katalogowa: 329,00 zł
    %
  • Koszt dostawy 0 zł!

    Wysyłka w 24 godziny [?]

    Zamówienia złożone w dniu roboczym do 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Komentarz uwzględnia stan prawny na połowę 2018 r. (a także ustawę z 5.7.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, Dz.U. z 2018 r. poz. 1689, która weszła w życie 25.11.2018 r.) oraz stan literatury i judykatury na lipiec 2018 r. Najobszerniejszy... więcej ›

Opis książki

Komentarz uwzględnia stan prawny na połowę 2018 r. (a także ustawę z 5.7.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, Dz.U. z 2018 r. poz. 1689, która weszła w życie 25.11.2018 r.) oraz stan literatury i judykatury na lipiec 2018 r.

  1. Najobszerniejszy i najbardziej szczegółowy komentarz na rynku
  2. Najnowsze zmiany legislacyjne
  3. Precyzyjna nawigacja wewnętrzna
  • wyjaśnienie i pogrubienie najważniejszych pojęć,
  • szczegółowy podział wewnętrzny komentarza do danego artykułu,
  • numery tez pozwalające na sprawne korzystanie z wewnętrznych odesłań,
  • szczegółowy indeks rzeczowy z odesłaniami do numerów tez w poszczególnych artykułach

4. Praktyczne ujęcie opracowywanych zagadnień - argumenty do obrony własnych racji

  • najnowsze orzecznictwo, z krytyczną oceną: najnowsza linia orzecznicza, a także rozbieżności w orzecznictwie,
  • gruntowne omówienie poglądów i stanowisk prezentowanych w doktrynie w odniesieniu do komentowanych zagadnień, konsekwencje oraz rozbieżności.

5. Systemowe ujęcie tematu – obszerne opracowanie poświęcone spadkom (art. 922–1087 KC).

Tom IVA zawiera komentarz do następujących zagadnień z prawa spadkowego uregulowanych w KC: pojęcie i skład spadku, zdolność dziedziczenia, niegodność dziedziczenia, dziedziczenie ustawowe, testament (wymagania formalne dot. prawidłowego sporządzenia testamentu), rozrządzenia na wypadek śmierci (powołanie spadkobiercy, zapis, w tym w szczególności szerokie omówienie budzących wątpliwości, a ważnych w praktyce przepisów o zapisie windykacyjnym, i polecenie, wykonawca testamentu), zachowek, przyjęcie i odrzucenie spadku, stwierdzenie nabycia spadku lub przedmiotu zapisu windykacyjnego, ochrona spadkobiercy, odpowiedzialność za długi spadkowe (z uwzględnieniem i gruntowną analizą niezmiernie istotnych, zmieniających model tej odpowiedzialności, zmian prawa z 2015 r.), wspólność majątku spadkowego i dział spadku (umowny, jak i w postępowaniu sądowym), umowy dotyczące spadku, przepisy szczególne o dziedziczeniu gospodarstw rolnych (z uwzględnieniem konsekwencji orzeczeń TK dotyczących tych przepisów i różnicujących zasady dziedziczenia gospodarstw rolnych ze względu na datę śmierci spadkodawcy).

Komentarz uwzględnia zmianę wynikającą z ustawy z 5.7.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1629) wprowadzającą liczne zmiany związane z planowaniem sukcesji w firmach rodzinnych, których celem jest zapewnienie przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi warunków do zachowania ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa po ich śmierci.

Autorzy przedstawili całość problematyki związanej ze stosowaniem w praktyce poszczególnych przepisów Kodeksu oraz powstałe w związku z ich wykładnią wątpliwości. Powołano istotne z punktu widzenia praktyki orzecznictwo Sądu Najwyższego i innych sądów, a także wypowiedzi przedstawicieli doktryny – odnosząc się do najnowszych wydań poszczególnych komentarzy. Autorzy rozważają ponadto różne hipotetyczne przypadki zastosowania poszczególnych przepisów, które albo mogą zdarzyć się w praktyce, albo też praktyka może przynieść sytuacje do nich podobne, w których mogą znaleźć zastosowanie przedstawione w komentarzu argumenty.

Komentarz jest dziełem kilkunastu Autorów, którzy łączą pracę naukową z praktyką. Autorzy są adwokatami, radcami prawnymi, specjalistami w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym, Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Biurze Analiz Sejmowych. Unikalne połączenie wiedzy teoretycznej z dostrzeganiem potrzeb praktyki i praktycznych aspektów stosowania prawa wpłynęło korzystnie na jakość przygotowanych przez nich komentarzy.

Komentarz z pewnością okaże się przydatny zarówno dla praktyków, jak i dla przedstawicieli nauki.

Pliki do pobrania

Autorzy

Zespół autorski: dr Witold Borysiak, prof. dr hab. Paweł Księżak

Szczegóły

  • Seria: Komentarze Prawa Prywatnego
  • Rok wydania: 2019
  • Oprawa: Twarda
  • Liczba stron: 1572
  • Wymiary: 155x235 mm
  • Waga: 1960 g
  • ISBN: 978-83-2559-114-4
  • EAN: 9788325591144
  • Kod serwisu: 00675500

Kategorie