Wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców od 1.1.2023 r.
Od 1.1.2023 r. pracownik i zleceniobiorca mają prawo złożyć PIT-2 do trzech płatników, określając kwotę obniżającą zaliczkę podatkową od wypłat realizowanych przez każdego z nich. Pracodawca i zleceniodawca muszą wdrożyć ich decyzję najpóźniej od następnego miesiąca, w którym otrzymali ten dokument. W tym samym terminie stosują inne wnioski i oświadczenia wpływające zaliczkę podatkową i tym samym na wynagrodzenie do wypłaty.
Pracodawca i zleceniobiorca określają zasady, na jakich od 1.1.2023 r. pracownicy i zleceniobiorcy składają oświadczenia i wnioski, które wpływają na zaliczki od podatku dochodowego. Nie mogą jednak żądać wymiany dokumentów, którymi już dysponują, bo zachowują one ważność z mocy prawa. Muszą natomiast uwzględnić prawo pracowników i zleceniobiorców do dzielenia tzw. ulgi podatkowej (1/12 rocznej kwoty zmniejszającej podatek) na maksymalnie trzy części. Przekłada się to bowiem – podobnie jak inne złożone oświadczenia i wnioski – na sposób liczenia kwot do wypłat dokonywanych od 1.1.2023 r. Używane w tym procesie pozostałe wskaźniki składkowo-podatkowe pozostały na dotychczasowym poziomie.
Jednakowe zasady składania oświadczeń i wniosków
Od 1.1.2023 r. wszystkie oświadczenia i wnioski, które wpływają na sposób obliczania zaliczki podatkowej, są składane i realizowane według jednolitych zasad. Jednak te, które zostały złożone przed tą datą są nadal ważne (np. PIT-2 lub wniosek o niestosowanie tzw. ulgi dla młodych). Tylko zmiana okoliczności, które uzasadniały ich przedłożenie, pociąga za sobą obowiązek wycofania lub modyfikacji dotychczasowego oświadczenia albo wniosku.
Jeden formularz ze wszystkimi oświadczeniami i wnioskami
Wszystkie oświadczenia i wnioski, które mają wpływ na wysokość zaliczki podatkowej, osoba zatrudniona może złożyć od 1.1.2023 r. na jednym formularzu, jeżeli zatrudniający wybierze ministerialny wzór PIT- 2 w wersji 9 lub sam przygotuje jeden dokument. Od tej daty może dostarczyć PIT-2 w celu obniżenia zaliczki o ulgę podatkową maksymalnie trzem płatnikom (m.in. pracodawcy, zleceniodawcy czy zlecającemu wykonanie dzieła).
WAŻNE
Zatrudniający obniża zaliczki podatkowe od wynagrodzeń wypłacanych w danym miesiącu jednej osobie z różnych tytułów (np. umów o pracę i o dzieło) o wartość wskazaną w PIT-2. Łączna wysokość zmniejszenia nie może przekroczyć tej kwoty.
Procedura obliczania zaliczki podatkowej
Ze zmianami w oświadczeniach i wnioskach wpływającymi na wysokość zaliczki podatkowej koresponduje modyfikacja trybu jej obliczania od 1.1.2023 r. Od tego dnia nadal obejmuje on dwa etapy, lecz każdy z nich może przebiegać inaczej niż przed tą datą – w zależności od złożonych przez osobę zatrudnioną oświadczeń i wniosków.
Podstawa prawna
- ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)
- art. 2 ustawy z 26.6.1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.)