Przedsprzedaż

RYNEK CYFROWY. Akt o Usługach Cyfrowych. Akt o Rynkach Cyfrowych. Rozporządzenie platform-to-business. Komentarz

 • 549,00 zł z VAT
 • Koszt dostawy 0 zł!

  Wysyłka w dniu premiery [?]

  Dowiedz się więcej o realizacji zamówień w przedsprzedaży ›

Planowany termin wydania:
25 stycznia 2024
Powiadomienie o premierze ›

Pierwszy na rynku, kompleksowy i pogłębiony przewodnik obejmujący problematykę regulacji sektora platform internetowych. W komentarzu przedstawiono problematykę obrotu elektronicznego, ochrony konkurencji i konsumetów oraz ochrony danych osobowych... więcej ›

Opis książki

Komentarz stanowi pierwsze tak obszerne omówienie tytułowych aktów prawnych:

Akt o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19.10.2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Dz.Urz.UE.L Nr 277, str. 1)

Akt o usługach cyfrowych koncentruje się na tworzeniu bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej dla użytkowników cyfrowych i firm, poprzez ochronę praw podstawowych online. Skupia się na przeciwdziałaniu handlu nielegalnymi towarami, zapobieganiu wymianie nielegalnych usług i treści online oraz powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się dezinformacji przez algorytmy. Regulacja ma na celu także usprawnienie procesu usuwania nielegalnych treści znajdujących się w internecie oraz walkę ze szkodliwymi treściami, takimi jak dezinformacja polityczna lub w zakresie zdrowia.

Akt o Rynkach Cyfrowych (Digital Markets Act)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1925 z 14.9.2022 r. w sprawie kontestowalnych i uczciwych rynków w sektorze cyfrowym oraz zmiany dyrektyw (UE) 2019/1937 i (UE) 2020/1828 (Dz.Urz.UE.L Nr 265, str. 1)

Celem aktu o rynkach cyfrowych jest zapewnienie równych warunków działania wszystkim firmom internetowym, niezależnie od ich wielkości. Ustawa określa jasne zasady dla dużych platform, które mają na celu powstrzymanie ich przed narzucaniem nieuczciwych warunków na przedsiębiorstwa i konsumentów. Akt określa kryteria identyfikujące duże platformy internetowe jako strażników dostępu i pozwala Komisji Europejskiej przeprowadzać dochodzenia rynkowe, umożliwiając aktualizowanie obowiązków dla strażników dostępu i sankcjonowanie złych praktyk.

oraz rozporządzenie 2019/1150 platform-to-business

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z 20.6.2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego (Dz.Urz.UE.L Nr 186, str. 57)

Rozporządzenie P2B odnosi się do specyficznej sfery obrotu cyfrowego, jaką są relacje między dostawcami platform pośredniczących w zawieraniu umów i kontaktach z klientami oraz platform zapewniających możliwość przeszukiwania treści internetu, a przedsiębiorcami korzystającymi z tych usług w celu kontaktu z klientami. Stosunki te, często określane jako platform-to-business (P2B), stanowią współcześnie jeden z głównych mechanizmów tworzących prawną i techniczną infrastrukturę obrotu cyfrowego. Rozporządzenie jest pierwszym aktem prawa UE mającym na celu stworzenie sprawiedliwego, przejrzystego i przewidywalnego otoczenia biznesowego dla mniejszych przedsiębiorstw i przedsiębiorców na platformach internetowych.

W Komentarzu w szczegółowy sposób przedstawiono zagadnienia dotyczące:

 • obrotu elektronicznego;
 • ochrony konkurencji oraz konsumentów;
 • ochrony danych osobowych (w związku z wieloma punktami wspólnymi między DSA i DMA oraz RODO).

Publikacja stanowi kompleksowy i pogłębiony przewodnik po omawianej problematyce, będąc pierwszą na polskim rynku publikacją obejmującą cały sektor platform internetowych.

Komentarz ma intuicyjną strukturę wewnętrzną, na którą składa się wiele elementów, w tym szczegółowe spisy treści do artykułów, tytuły tez, pozwalające na bezpośrednie i szybkie odszukanie właściwego zagadnienia oraz szczegółowe odesłania wewnętrzne w ramach komentarza do danego artykułu oraz innych komentarzy do artykułów omawianych aktów, pozwalające na sprawne poruszanie się po tomie.

Książka kierowana jest do przedstawicieli zawodów prawniczych: sędziów, radców prawnych, adwokatów, prokuratorów, a także studentów oraz pracowników naukowych. Publikacja jest jednak szczególnie istotna przede wszystkim dla praktyków, zwłaszcza dla prawników obsługujących podmioty z sektora elektronicznego, jak i dla osób zajmujących się obrotem cyfrowym z perspektywy analitycznej.

Szczegóły

 • Seria: Duże Komentarze Becka
 • Premiera: 25 stycznia 2024
 • Rok wydania: 2024
 • Oprawa: Twarda
 • Wymiary: 160x240 mm
 • Waga: 1810 g
 • ISBN: 978-83-8356-143-1
 • EAN: 9788383561431
 • Kod serwisu: 00993600

Kategorie

Tagi